Wydanie 4 z dnia 15 listopada 1999 r.

tytul.jpg (29668 bytes)

Następna audycja, wydanie 5, na antenie TVP S.A.
w dniu 29 listopada 1999; program 1, godz.045

KONKURS

uczestnicy

1. LESZEK BŁACHOWICZ z Lipska
2. KRZYSZTOF STEFANIAK z Warszawy
Tylko dwaj uczestnicy maja szansę na wygranie naszej nagrody.

14 pkt
9 pkt
  
Roman Kanciruk rozpoczął program rozmową z Jackiem Uniwersałem, który już po raz trzeci dyżurował przy teleskopie, na tarasie poza studiem. Natomias w studiu był z nim, przy dużym ekranie,astronom z Torunia Jerzy Rafalski.
saturn1.jpg (24545 bytes)

saturn2.jpg (18513 bytes)

W studiu o Saturnie Roman Kanciruk ponownie rozmawiał z toruńskim astronomem Jerzym Rafalskim. Saturn był doskonale widoczny na polskim niebie. W kuluarowej dyskusji (przed emisją audycji) spekulowano na temat możliwości odszukania planety i uchwycenia jej obrazu w naszych warunkach. Jacek Uniwersał odnalazł Saturna, ale miejskie światła uniemożliwiły uzyskanie czytelnego i wartościowego obrazu. Zarejestrowane zdjęcia pozostały w naszym archiwum.

Tegoroczna jesień jest też okazją do obserwowania jeszcze jednego, ciekawego obiektu. To gwiazda zmienna MIRA czyli "Cudowna". Co kilka miesięcy jej blask spada tak znacznie, że trudno ją dostrzec nawet przez duże teleskopy, ale tej jesieni świeci jasnym blaskiem.

 

Redagował i prowadził Roman Kanciruk. W studiu jego gośćmi byli Jerzy Rafalski, astronom; Jacek Uniwersał (przy teleskopie) i Tomasz Pyć (przy komputerze). Scenografię zaprojektowała Aneta Trześniewska. Realizowała audycję Barbara Gajos, a produkcją kierowała Małgorzata Sieheń. 

 

  tpright.jpg (11550 bytes)
Strona założona w dniu 4 października 1999 roku.
Wersja 1.0 - Aktualizacja 06.01.2000 r.

Powrót na stronę powitalną