Wydanie 11 z dnia 6 marca 2000 r.
Czwarta emisja w roku 2000.

powrót do 2000 roku; tytul.jpg (29668 bytes)

Następna audycja, wydanie 12, na antenie TVP S.A.
w dniu 19 marca 2000 r.; program 1, godz.050
Proszę sprawdzić w gazetach z programem TV, termin może ulec zmianie.

KONKURS
uczestnicy

1. Adam Hurcewicz z Białegostoku
2. Andrzej Gibiec ze Skoczowa

Redaktor Roman Kanciruk zapowiedział dogrywkę!

25 pkt
25 pkt

Tematem tego wydania jest nasz system planetarnyi układ słoneczny zwany też słonecznym systemem. Jeśli mówimy o planetach to zwykle mamy na uwadze 9 tworów, wymienianych kolejno: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Ale układ słoneczny to nie tylko te planety. Nasza najjaśniejsza, życiodajna gwiazda - Słońce związana jest z układem ciał astronomicznych, które znajdują się pod wpływem jej pola grawitacyjnego, krążących dokoła wspólnego środka masy i poruszających się wspólnym ruchem (jako całóść w przestrzeni. Do tych ciał astronomowie zaliczają też: naturalne księżyce planet, planetoidy, komety, meteory, a nawet pył i gaz międzyplanetarny. Ruch ciał opisują prawa Keplera.Wiek układu Słonecznego ocenia się na ok. 4,5 mld lat. Według teorii heliocentrycznej, rozwiniętej przez naszego rodaka, Mikołaja Kopernika, Słońce jest centralnym ciałem wokół którego krążą planety, w ich liczbie Ziemia. Szczegółowe informacje o budowie i badaniach układu słonecznego można znaleźć na licznych stronach internetowych (patrz odnośniki poniżej).

Roman Kanciruk i Tomasz Pyć

(wykorzystano informacje ze scenariusza)
marico.gif (4748 bytes) Jerzy Rafalski opracował rysunek prezentujący położenia planet w marcu 2000 r. Powiększenie marcowego rysunku (24 KB) na oddzielnej stronie.
kwieico.gif (5051 bytes) Następny rysunek, który prezentuje układ planet w kwietniu 2000 r. Powiększenie kwietniowego rysunku (23 KB) na oddzielnej stronie.
Jet Propulsion Laboratory od dawna uczestniczy w badaniu układu słonecznego. Automatyczne sondy badały już prawie wszystkie planety naszego układu słonecznego z wyjątkiem Plutona. Informacje o eksploracji można znaleźć na stronach NASA: http://sse.jpl.nasa.gov/

Jet Propultion Laboratory http://www.jpl.nasa.gov
The Solar System http://www.hawastsoc.org/solar/eng/solarsys.htm
System słoneczny NASA http://www.jpl.nasa.gov/solarsystem/
Więcej informacji http://www.astronomical.org
Hubble Space Telescope http://www.stsci.edu/stsearch/
http://encyklopedia.pl/wiem/
NASA dla dzieci http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/StarChild.html

Program zredagował i prowadził Roman Kanciruk. W studiu jego gośćmi byli Jerzy Rafalski, astronom z Torunia; Jacek Uniwersał (przy teleskopie) i Tomasz Pyć (przy komputerze). Realizowała audycję Barbara Gajos. Scenografię zaprojektowała Aneta Trześniewska , a produkcją kierowała Małgorzata Sieheń.


tpright.jpg (11550 bytes)
Strona założona w dniu 28 lutego 2000 roku.
Wersja 1.0 - Aktualizacja 4.02.2000 r.

Powrót na stronę powitalną