Wydanie 10 z dnia 28 lutego 2000 r.
Trzecia emisja w roku 2000.

powrót do 2000 roku; tytul.jpg (29668 bytes)

Następna audycja, wydanie 11, na antenie TVP S.A.
w dniu 5 marca 2000 r.; program 1, godz.050
Proszę sprawdzić w gazetach z programem TV, termin może ulec zmianie.

Program "Astronomica" wygrał 14 lutego 2000 - Michał Domagała z Kielc
http://www.astronomica.com/

KONKURS
uczestnicy

1. Adam Hurcewicz z Białegostoku
2. Andrzej Gibiec ze Skoczowa

Pierwszą nagrodą w konkursie jest teleskop.
Organizowane jest spotkanie z konstruktorami tego teleskopu. Drugą nagrodą w konkursie jest "Atlas Układu Słonecznego". Redaktor Roman Kanciruk zapowiedział dogrywkę!

25 pkt
25 pkt
 


Tematem tego wydania są "gwiazdy młode". Piętnaście miliardów lat temu, w wirze gazu i pyłu, jaki pojawił się po Wielkim Wybuchu, ukształtowały się pierwsze gwiazdy. Poprzedziły pierwsze galaktyki, bowiem bez gwiazd nie byłoby galaktyk. Te gwiazdy poczęły się grupować. Niektóre z nich, być może, przetrwały do dziś. Takie gromady kuliste, jak się je nazywa, krążą nad jądrami galaktyk ,  które powstały dużo później niż gromady gwiazd. Najstarsze gwiazdy w tych gromadach liczą sobie, bagatela, po 12 do 15 miliardów lat. Nasza gwiazda Słońce należy do wiekowych średniaków. Powstała jakieś cztery i pół miliarda lat temu.

M 83 foto 73 KB
m83ico.jpg (5341 bytes)Młode gwiazdy można znaleźćw pobliżu gwiazdozbioru Oriona. Plejady to włąśnie grupa młodych gwiazd, odległa od nas o 380 lat świetlnych. Bliżej znajdują się, 150 lat świetlnych, nieco starsze Hiady. Są we Wszechświecie takie miejsca gdzie rodzą się wciąż nowe gwiazdy. W galaktyce M-83 można dostrzec świecące różowo miejsca. Znajdują się w spiralnych ramionach - to rejon narodzin gwiazd. W naszej galaktyce też są takie gwiezdne przedszkola. Nazywane są mgławicami emisyjnymi. To chmury świecącego wodoru zmieszane, z czarnym pyłem. Gwiazdy świecą tam, gdzie skupia się materia. Niekiedy można zobaczyć jasną młodą gwiazdę, w swoistym, mglistym kokonie. Gorąca, biała grupa nowych gwiazd jest dość dobrze widoczna na niebie. Czarny pył w M83 rozciąga się wszerz iwzdłuż. Jest rozpraszany przez energię powstających,nowych gwiazd. Narodziny gwiazdy to zjawisko niezwykle gwałtowne. Na przykład szereg młodych gwiazd nadyma gigantyczny balon materii w czerwonej mgławicy. Młode gwiazdy wypalają w centrum mgławicy Rosetta szeroką na 12 lat świetlnych dziurę. Czy wszystkie gwiazdy dożywają sędziwego wieku? Nie! Im cięższa gwiazda, tym krótszy jej żywot.
Roman Kanciruk i Tomasz Pyć

(wykorzystano informacje ze scenariusza)
bykmap.gif (102574 bytes)
Położenie gromad na zimowym niebie. Duża mapa - 121 KB


Więcej informacji http://www.astronomical.org
Hubble Space Telescope http://www.stsci.edu/stsearch/
http://encyklopedia.pl/wiem/
NASA dla dzieci http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/StarChild.html

Program zredagował i prowadził Roman Kanciruk. W studiu jego gośćmi byli Jerzy Rafalski, astronom z Torunia; Jacek Uniwersał (przy teleskopie) i Tomasz Pyć (przy komputerze). Realizowała audycję Barbara Gajos. Scenografię zaprojektowała Aneta Trześniewska , a produkcją kierowała Małgorzata Sieheń.


tpright.jpg (11550 bytes)
Strona założona w dniu 26 lutego 2000 roku.
Wersja 1.0 - Aktualizacja 28.02.2000 r.

Powrót na stronę powitalną