Wydanie 8 z dnia 31 stycznia 1999 r.
Druga emisja w roku 2000.

powrót do 2000 roku; tytul.jpg (29668 bytes)

Następna audycja, wydanie 9, na antenie TVP S.A.
w dniu 14 lutego 2000 r.; program 1, godz.020

KONKURS
uczestnicy

1. Adam Hurcewicz z Białegostoku            
2. Andrzej Gibiec ze Skoczowa                        
Pierwszą nagrodą w konkursie jest teleskop.
Drugą nagrodą w konkursie jest "Atlas Układu Słonecznego". Redaktor Roman Kanciruk zapowiedział dogrywkę!

25 pkt
25 pkt

To już drugie spotkanie w roku 2000. Roman Kanciruk jak zwykle rozmawiał najpierw z Jackiem Uniwersałem. Rozmowa ma na celu ustalenie kierunku obserwacji.

m42.gif (58600 bytes)Na zimowym niebie dominuje jedna konstelacja, piękna postać Oriona-myśliwego, ale ten obraz to tylko gra pozorów. Gdybyśmy mogli odbyć wielką podróż w Kosmosie, względne położenie gwiazd Oriona byłoby zupełnie inne. Podobnie jak w przypadku innych konstelacji, tylko widziane z Ziemi gwiazdy układają się w znajomy obraz. Oriona można zobaczyć na naszym niebie od października do marca. Kulminacja w grudniu, dobrze widoczna w styczniu. Gwiazdozbiór znajduje sie na skraju Drogi Mlecznej, na południe od Bliźniąt i Byka.  Wyodrębniony został już w Mezopotamii, co najmniej 5 tysięcy lat temu (legenda). Gdybyśmy polecieli w kierunku Oriona, to w odległości 900 lat świetlnych napotkalibyśmy gwiezdnego olbrzyma. Nazwano go Rigel.
zdjęcie M42; m42ico.gif (7774 bytes) do dużej mapy; ormapico.gif (14405 bytes)
M 42, foto 58KB Położenie Oriona na zimowym niebie. Duża mapa - 121 KB

Legenda
Nazwa gwiazdozbioru pochodzi z mitologii greckiej. Orion był podobno synem Posejdona i Euriale. Ten beocki myśliwy to wg mitów prawdziwy olbrzym, o niezwykłej sile. Tak wysoki, że bez trudu przeprawiał się w bród przez morze. Życiowe losy olbrzyma są dość niejasne. Według  jednej z wersji był mężem greckiej księżniczki, a jej zazdrosny ojciec oślepił go. Podobno zakochał się też w różanopalcej bogini Jutrzence (mit.grecka: Eos; mit.rzym Aurora), bogini brzasku i wpatrując się w nią stracił wzrok. Jedna z wersji głosi, że zginął od strzały bogini łowów Artemidy. Inna, że pewnego razu tak rozzłościł boginię, że zesłała na niego olbrzymiego Skorpiona i zginął od zatrutego kolca. Umierającego ratował bóg sztuki medycznej, Asklepios. Bogom się to nie podobało i spiorunowali Oriona, wysyłając go na nieboskłon. Nie mścili się więcej, a dla uhonorowania go sprawili, że pojawia się na wschodzie, gdy Skorpion kryje się na zachodzie. Coś w tym chyba jest, bowiem na niebie Oriona nie można obserwować razem ze Skorpionem.

Więcej informacji o Orionie: http://www.astronomical.org/constellations/ori.html
http://www.beta.css.pl/konstelacje/Ori.htm
http://encyklopedia.pl/wiem/
NASA dla dzieci http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/StarChild.html

Program zredagował i prowadził Roman Kanciruk. W studiu jego gośćmi byli Jerzy Rafalski, astronom z Torunia; Jacek Uniwersał (przy teleskopie) i Tomasz Pyć (przy komputerze). Realizowała audycję Barbara Gajos. Scenografię zaprojektowała Aneta Trześniewska , a produkcją kierowała Małgorzata Sieheń. 

 
tpright.jpg (11550 bytes)
Strona założona w dniu 28 stycznia 2000 roku.
Wersja 1.0 - Aktualizacja 5.02.2000 r.

Powrót na stronę powitalną