powrót; tytul.jpg (29668 bytes)

   Wydanie wakacyjne z 2 lipca 2000 r., program 1 TVP, godz. 020

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

do stron UMK_2rtorun.gif (17392 bytes)

Centrum
Astronomii UMK

Strona była budowana "na gorąco" podczas realizacji audycji w Piwnicach pod Toruniem w Centrum Astronomii Uniwersystetu Mikołaja Kopernika, w nocy z 27 na 28 czerwca 2000 r. Trzeba przyznać, że było to duże przedsięwzięcie telewizyjne.
Red. Roman Kanciruk dotarł aż do czaszy anteny radioteleskopu, a wiódł go tam Prof. dr hab. Andrzej Kus. 
Pierwsza część programu rozegrała się u stóp anteny, potężnej budowli z czaszą o średnicy 32 metrów (opis). do dużego zdjęcia; rt_32ico.gif (13408 bytes)Konieczne było umieszczenie jednej kamery na strażackim podnośniku, by można było zajrzeć w głąb misy. Podnośnika użyczyła straż pożarna z Torunia, a sięgał na 40 metrów ponad poziom gruntu. Podczas programu TV wyraźnie to widać! Górna krawędź czaszy anteny, gdy "patrzy ona na horyzont", sięga (licząc od podstawy) do wysokości 36,5 metra. Właśnie dzięki temu podnośnikowi kamera mogła zajrzeć do wnętrza czaszy, gdzie prowadzili rozmowę prof. Andrzej Kus i red. Roman Kanciruk. Po raz pierwszy wykonano takie ujęcia czaszy anteny radioteleskopu dla audycji telewizyjnej. Ponadto bardzo interesujące były ujęcia podczas wzajemnego ruchu czaszy i podnośnika. W nocnej scenerii uzyskaliśmy efekty niezwykłej gry świateł na kratownicach konstrukcji. Prowadzący rozmowę byli dobrze słyszani, bowiem mieli ze sobą mikrofony z nadajnikami. Jak dostali się do czaszy? To proste - wcisnęli się tam przez właz o wymiarach 50 x 60 cm.

duże zdjęcie (32 KB); sterow.gif (9748 bytes)

Sterownia
Radioteleskopów

Później akcja (czyli realizacja naszego programu) przeniosła się do Sterowni Radioteleskopów. To jest taki punkt dowodzenia. Stąd można sterować komputerowo ruchami czaszy. Dlaczego w nazwie sterowni jest liczba mnoga? Centrum dysponuje drugim radioteleskopem, który ma mniejszą antenę. Średnica jej czaszy wynosi 15 m. Tu własnie mieliśmy podłączony do sieci Centrum nasz komputer, a dr Andrzej Marecki rozmawiał z nami na temat możliwości zbudowania amatorskiego radioteleskopu. I co więcej obiecał wspomóc nasze działania na internetowych stronach. W pierwszym etapie uzgodniliśmy jak powinien wyglądać schemat blokowy takiego urządzenia. do dużego; schemico.gif (9585 bytes)
Schemat blokowy amatorskiego radioteleskopu, opracowany na podstawie RADIOSKY.
Przy okazji wykonałem kilka zdjęć z tzw. planu zdjęciowego. Możecie przekonać się Państwo ile sprzętu musimy ciągnąć ze sobą, by zrealizować tzw. "audycję wyjazdową". Tak właśnie z początku planowaliśmy te strony. Miały być skromnym uzupełnieniem naszego programu i nie mieliśmy ambicji, by stały się jakimś zbiornikiem wszelkiej wiedzy astronomicznej.

do dużego; czer1ico.gif (8217 bytes)

Duże (25 KB)

do dużego; czer2ico.gif (8191 bytes)

Duże (22 KB)

Więcej informacji o radioteleskopach można uzyskać z oficjalnych stron Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dla tych, którzy nie chcą czekać aż podamy na tych stronach informacje o budowie amatorskiego radioteleskopu podajemy odnośnik do stron projektu BAMBI.

Opracował Tomasz Pyć.

Zdjęcia i dźwięk do tego wydania audycji realizowała ekipa naszych kolegów z oddziału w Bydgoszczy.

strony magazynu; aik.gif (1007 bytes)


Nowy serwis astronomiczny - Astronomia i Kosmos - magazyn.
(zgoda Marcina Zimeckiego - 28.05.2000 r.)

../gify/fogra.gif (2782 bytes)

Niektóre informacje z encyklopedii WIEM.
Pozwolenie na korzystanie z tekstów
FOGRA MULTIMEDIA - Jarosław Czopek

W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.