powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-380

   Wydanie powakacyjne z 11 września 2000 r., program 1 TVP, godz. 140

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)
W dniu 12.08. mieliśmy awarię serwera, której powodem był atak hackerów. Przepraszamy za braki stron. Mogą jeszcze występować, ale nadal będą usuwane.
.

Szósty i ostatni program z wakacyjnej serii. Po wakacjach witamy wszystkich miłośników nocnych spotkań z gwiazdami i innymi obiektami
Wszechświata. Miało być pięć wakacyjnych spotkań z Państwem zrealizowanych w Piwnicach pod Toruniem. Miało się skończyć wszystko jeszcze w sierpniu, ale było sporo telefonów i listów od widzów, więc spełniając te prośby jeszcze raz dzisiaj, dzięki pomocy i uprzejmości gospodarzy Centrum Astronomii w Piwnicach pod Toruniem możemy podziwiać ich wspaniały radioteleskop.
Pierwszy teleskop kieruje w niebo Galileusz. To był początek XVII wieku. Ważny etap w rozwoju nowoczesnej astronomii. Po raz pierwszy człowiek zobaczył kratery na Księżycu, plamy na Słońcu, księżyce Jowisza. Holender Christian Huygens odkrywa największy księżyc Saturna i zauważa, że pierścienie planety znajdują się w pewnej od niej odległości. A Giowanni Cassini, francuski astronom włoskiego pochodzenia, odkrywa szczelinę w pierścieniach planety. Jest rok 1675 i od tej daty szczelina nosi nazwę przerwy Cassiniego. Genialny angielski fizyk Izaak Newton rewolucjonizuje astronomię. Określa grawitację, odbija światło i skraca tubę teleskopu wykorzystując wewnętrzne lustra. W następnym wieku William Hershel odkrywa Urana. W Slough w Anglii buduje największy wówczas na świecie, teleskop lustrzany. Dokonuje dzięki niemu wiele cennych obserwacji, publikuje jako pierwszy katalog gwiazd. Jeszcze większy teleskop buduje w Irlandii Earl Ross. Umieszcza go między dwoma murowanymi ścianami w miejscowości Birr Castle. Jest rok 1845. Dzięki temu teleskopowi Ross dostrzega inne galaktyki poza naszą. To już nie są jakieś rozmyte obłoki. Szkice Rossa to galaktyki z zaznaczoną ich strukturą.
W wieku XIX do dyspozycji astronomów nauka oddaje dwa bardzo ważne narzędzia: spektroskopię - analizę widma światła, pozwalającą na określenie natury obiektu kosmicznego i fotografię... Zdjęcie komety wykonano w roku 1882. W latach dwudziestych naszego stulecia w znakomity sposób wykorzystuje te narzędzia Edwin Hubble. W Kaliforni, na Mount Wilson, obserwując galaktykę za galaktyką, Hubble odkrywa wielką ucieczkę galaktyk. W tamtych czasach teleskop, prezentowany w naszej audycji przez profesora Woszczyka należał do nowocześniejszych.
Tym czego nie dostrzegą teleskopy optyczne, zajmują się radioteleskopy. To dzięki nim możemy się cofnąć w czasie, aż niemal do Wielkiego Wybuchu, który zapoczątkował powstanie Wszechświata a jego wymiary określil Edwin Hubble. Nawet zawodowi astronomowie nie wykluczają, że kolejne wielkie odkrycia będą dziełem amatorów, bo pionierstwo w tej
dziedzinie nie ogranicza się tylko do profesjonalistów. Astronomia jest nauką wszystkich ludzi.

Już założyliśmy nowy katalog przy stronach naszego programu, w którym znajdują się niektóre informacje jak zbudować amatorski radioteleskop. Przypominamy, że Prof. Andrzej Kus wykonał taki amatorski radioteleskop i prezentował go podczas nagrań naszej audycji. Po każdej emisji audycji odbierał telefony od telewidzów i na bieżąco udzielał odpowiedzi na pytania. Red. Roman Kanciruk podawał numer telefonu.  /tp/Więcej informacji można uzyskać z oficjalnych stron Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zdjęcia i dźwięk do tego wydania audycji realizowała ekipa naszych kolegów z oddziału w Bydgoszczy.

  SRT  strony w USA; antico.gif (1852 bytes)

Prosimy korzystać także z innych stron, odnośniki podane obok i niżej.

 JPL strony; jpl-logo.gif (1183 bytes)


Jet Propulsion Laboratory - radioastronomia

W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.