powrót; tytul.jpg (29668 bytes)

   Wydanie wakacyjne z 17 lipca 2000 r., program 1 TVP, godz. 030

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Prosimy korzystać z poniższych adresów:

  SRT  strony w USA; antico.gif (1852 bytes)


  JPL strony; jpl-logo.gif (1183 bytes)

To już drugi program z wakacyjnej serii, realizowany w Piwnicach koło Torunia. Wraz z Panem dr Andrzejem Mareckim rozważaliśmy problematykę budowy amatorskiego radioteleskopu i podania na stronach naszej audycji informacji o budowie takiego urządzenia. Schemat blokowy już można znaleźć, pozostało "rozpracowanie" poszczególnych bloków. Wszystkie nazwy zostały uzgodnione z naukowcami w Piwnicach. Podczas poprzedniego programu prof. Andrzej Kus pokazywał zbudowany przez siebie mały radioteleskop, w którym wykorzystany został stary telewizor. Budowa amatorskiego radioteleskopu nie jest tak prostą sprawą, jakby się wydawało. Ktoś powiedział: "im więcej będziesz wiedział na ten temat, tym mniej będzie kosztowała budowa". Budowa anteny wymaga znajomości mechaniki, reszta to elektronika z mechaniką. Liczymy tu na pomoc radioastronomów z Piwnic k. Torunia.

do innej strony; srt7ico.jpg (6400 bytes)

Antena (XI-7)

Kaul-Tronics Inc

Radioteleskop, to w zasadzie bardzo czuły odbiornik radiowy wyposażony w antenę radiową, z układem ogniskującym (zwierciadło paraboliczne), a złożony z zespołów (przedstawionych we wspomnianym schemacie blokowym). Służy prowadzeniu badań w zakresie radioastronomii. Prawdziwym problemem jest zbudowanie anteny. Po przeszukaniu stron WWW można popaść w pesymizm. Albo proponują zakup gotowej anteny, jak ta po lewej stronie, albo wykorzystanie anteny do satelitarnego odbioru sygnałów TV (i to przeważnie z demobilu). Wydaje się, że wbrew zapewnieniom entuzjastów samo zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji jest nielada problemem. Gromadzimy.


do dużego; czer3ico.gif (8135 bytes)

Duże (26 KB)

do dużego; czer4ico.gif (7495 bytes)

Duże (15 KB)

Więcej informacji można uzyskać z oficjalnych stron Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pomiędzy ostrą pracą przy nagraniu programu były chwile przerw, kiedy to Roman Kanciruk omawiał z naszymi gospodarzami kolejne etapy realizacji. Prof. Andrzej Kus przywiózł i umieścił w sterowni radioteleskopów wykonany przez siebie amatorski radioteleskop (górne zdjęcie). Poniżej widok sterowni przed wejściem ekipy, w głębi sali widać astrolabium, wypożyczone z muzeum w Toruniu.

Opracował Tomasz Pyć.

Zdjęcia i dźwięk do tego wydania audycji realizowała ekipa naszych kolegów z oddziału w Bydgoszczy.

strony magazynu; aik.gif (1007 bytes)


Nowy serwis astronomiczny - Astronomia i Kosmos - magazyn.
(zgoda Marcina Zimeckiego - 28.05.2000 r.)

../gify/fogra.gif (2782 bytes)

Niektóre informacje z encyklopedii WIEM.
Pozwolenie na korzystanie z tekstów
FOGRA MULTIMEDIA - Jarosław Czopek

W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.