powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
   Emisja 19 czerwca 2000 r., program 1 TVP, godz. 020
Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)
strony NASA; imaglogo.jpg (3425 bytes) Pierwszą nagrodą naszego konkursu jest teleskop, zwany "szukaczem komet. Trzech finalistów rozstrzygnie tej nocy batalię o nagrodę.
Oto wspaniała Droga Mleczna. Tak przedstawia się nam Galaktyka, w której żyjemy, kiedy patrzymy w kierunku jej krawędzi. Gwiezdny szlak najlepiej widoczny jest na naszej półkuli właśnie latem. To wtedy najpotężniejsze teleskopy na Ziemi mogą badać obłoki pyłu i gazu w naszej galaktyce, mogą przyjrzeć się galaktycznemu jądru i kto wie, może zobaczyć czarną dziurę?

2mleczna.jpg (2527 bytes)

Droga Mleczna widziana przez telekskop optyczny. Więcej obrazów: Multiwavelength Milky Way.

Lato to pora, kiedy widać Alfa Centaura, odległą zaledwie o cztery lata świetlne. Lato to pora Drogi Mlecznej...
Za kilka dni początek lata na naszym niebie więc nasz teleskop, który już ostatnie chwile jest "nasz", kierujemy na letnie niebo, może nie na czarną dziurę, ale na zachodzący właśnie księżyc...
(Akcja w studiu wspomagana była filmem z licznymi animacjami - dalej komentarz) "Popatrzmy jak wygląda północna część letniego nieba. Nad horyzontem jasna, żółta gwiazda Kapella, czyli Koza. W górze, w Drodze Mlecznej, wewnątrz gwiazdozbioru Kasjopei szczątki gwiazdy, która wybuchła 300 lat temu. Gwiazda A Kasjopei - potężne źródło radiowe, ale nie okazała w świetle widzialnym. Dobrze widoczne Słońce. Wyobrażamy sobie, że dolatujemy do naszej najbliższej, gwiezdnej sąsiadki. Nasza gwiazda - Słońce - zajęła by wtedy w kosmosie miejsce tej mikroskopijnej kropki w pobliżu litery "W" w Kasjopei. W górze, na prawo, w Mlecznej Drodze w Cefeuszu, pulsująca gwiazda Delta Cephei Jest to gwiazda zmienna, tak zwana cefeida. To pulsowanie blasku umożliwiło astronomom wyznaczanie odległości cefeid, a zatem określanie rozmiarów Wszechświata."
Po programie uzupełnimy ten tekst oryginalnymi zdjęciami.
Roman Kanciruk - na podstawie scenariusza opracował Tomasz Pyć.

Inne strony o podobnej tematyce:
Astrophysics Data Facility's Astronomy Education Page

Canadian Galactic Plane Survey
Multiwavelength Atlas of Galaxies
NRAO Galactic Plane Surveys at 8.35 and 14.35 GHz
Astronomical Survey Projects


strony magazynu; aik.gif (1007 bytes) Nowy serwis astronomiczny - Astronomia i Kosmos - magazyn. Tu także znajdują się informacje o kometach. Oto próbka tekstu: "Komety są to obłoki pyłu kosmicznego obiegające Słońce po przeważnie bardzo wydłużonych eliptycznych orbitach. Ggy kometa jest z dala od Słońca, jest niewidoczna, gdy zbliża się do Słońca, blask jaj rośnie tak, że nieraz kometa staje się widoczna gołym okiem jako wspaniały, ognisty obiekt mgławicowy."(zgoda Marcina Zimeckiego - 28.05.2000 r.)
../gify/fogra.gif (2782 bytes) Niektóre informacje z encyklopedii WIEM.
Pozwolenie na korzystanie z tekstów
FOGRA MULTIMEDIA - Jarosław Czopek
W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"


(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.