powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-380

   Wydanie  z 20 listopada 2000 r., program 1 TVP, godz. 130

do chat'u

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Już trzeci raz otwieramy nasz "astro chat". Możecie się do niego dostać poprzez banner powyżej.


W poprzednim programie (5.11.2000) jednego z widzów zaintrygował jasny obiekt w kształcie krzyża na południowym-zachodzie, widoczny podczas emisji naszej audycji. Pytał czy to mogła być stacja Alfa? Jerzy Rafalski zgadza się z Widzem. To mogła być stacja w budowie, bowiem już jest ona widoczna gołym okiem, a po przyłączeniu dalszych modułów stanie się bardzo jasnym obiektem na naszym niebie.
Najciekawszym zjawiskiem na listopadowym niebie jest rój meteorów zwany
Leonidy
Rój ten ma swe coroczne maksimum 17 listopada. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie Ziemia przecina strumień meteoroidów, których radiant znajduje się w konstelacji Lwa. Są to drobiny materii oderwane od komety Temple-Tuttle, która przeszła przez peryhelium (najbliższy Słońca punkt orbity) w końcu lutego 1998 r.. W 1966 r. obserwowano do 40 meteorów/sek. W 1999 roku w Europie i na Bliskim Wschodzie obserwowano do 60 meteorów/sek. W tym roku nie wszyscy mogli obejrzeć tyle "błysków" na niebie, kiedy to grudki materii spalały się w atmosferze, bowiem niebo przesłoniły chmury. Maksymalne natęzenie Leonidów przypada na wczesny ranek 18 listopada - ok. godz. 440. (pełny tekst)
W studiu
Na żywo rozmawiamy z naszymi Widzami, którzy zgłosili się "On line" i zalogowali w naszej kawiarence. Rozmawiają Jerzy Rafalski - astronom i Bogdan Uniwersał. Do dyskusji włącza się Piotr Gregorowicz i nasz moderator Krzysztof Kowalski.

(na podstawie scenariusza I.Klorek i R.Kanciruka opracował Tomasz Pyć)

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania. Można je zgłaszać telefonicznie pół godziny po programie no i oczywiście poprzez Internet.

Sprawdź też: The Leonids, Live!
Science news and live webcasts of the Leonids meteor shower.
http://www.leonidslive.com/

Leonids 2000: Predicted Flurries
http://www.spaceweather.com/meteoroutlook/leonidflurries.html

strony powiązane: Leonid Photographs oraz Meteor WWW Links
http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/leonidphotos.html
http://comets.amsmeteors.org/meteors/metlink.html


(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.