powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-380

   Wydanie  z 23 października 2000 r., program 1 TVP, godz. 140

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)


Na październikowym niebie mnóstwo atrakcji, bo i Wielki Wóz w całej okazałości i spadające co kilka minut gwiazdy (Orionidy-związane z kometą Halleya) i w studiu nowa atrakcja. Od tej emisji audycji możemy już łączyć się z Widzami. Po raz pierwszy 23 października zapraszamy widzów do nowootwartej nocnej kawiarenki internetowej. Pod adresem http://eduseek.ids.pl/astro otwarty jest nasz"chat room - astro". Internauci mogą łączyć się ze studiem i męczyć pytaniami Romana Kanciruka, Jacka Uniwersała i Jerzego Rafalskiego.
Wrócmy do obserwacji...
Na pólnocnej części jesiennego nieba dominuje gwiazda polarna - w obecnych czasach biegunowa gwiazda naszej planety-północny biegun nieba. Niżej - siedem jasnych gwiazd zwanych potocznie Wielkim Wozem.To fragment jednego z największych gwiazdozbiorów północnej półkuli. Jedna z gwiazd Wielkiego Wozu - Mizar ma towarzysza tak bliskiego, że niegdyś badano ostrość wzroku rekruta, sprawdzając czy potrafi je rozróżnić. W silnym teleskopie Mizar rozpada się nie na dwie, lecz na trzy gwiazdy. Jaśniejszy towarzysz - Alkor - ,jest zbyt daleko od Mizara, żeby tę parę uznać za prawdziwą gwiazdę podwójną. Trzeci składnik spełnia te warunki.
Czy oglądany z innego miejsca wszechswiata wygladałby tak samo? Niestety - nasze niebo widzimy tylko w dwóch wymiarach. Dopiero gdybyśmy mogli polecieć w kierunku gwiazd Wielkiego Wozu, zobaczylibyśmy go w trzech wymiarach. Okazałoby się, że ich wzajemne odległości, a także odległość od Ziem i- są całkiem inne niż nam się zdaje.Gdybyśmy z kolei przenieśli się w czasie - na przykład o sto tysięcy lat w przyszłość - układ tych siedmiu gwiazd wyglądałby jeszcze inaczej. Cofając sie w czasie widzielibyśmy jeszcze inny układ.To,co widzimy dzisiaj jest tylko jedną klatką z filmu.Wszechświat stale sie zmienia. Wielki Wóz sto tysięcy lat temu zupełnie nie przypominał dzisiejszego...
To jeszcze nie koniec atrakcji w październiku...
Co roku, 22 października, możemy też na niebie podziwiać Orionidy, deszcz meteorów spadających średnio co 2-3 minuty.
Patrz roje meteorów http://www.wiw.pl/astronomia/1203-niebo.asp

Sprawdź też: Wielka Niedźwiedzica http://wiem.onet.pl/wiem/00208c.html
strony powiązane: http://www.pzi.onet.pl/technika/astronomia/
(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.