powrót; tytul.jpg (29668 bytes)

   Wydanie wakacyjne z 31 lipca 2000 r., program 1 TVP, godz. 005

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Prof. Andrzej Kus

do dużego; a_kus1.gif (6360 bytes)Dr Andrzej Marecki

duże zdjęcie; marecki1.gif (4176 bytes)
 

marecki2.gif (4706 bytes)

Trzeci program z wakacyjnej serii, i ostatni lipcowy, realizowany w Piwnicach koło Torunia. Wraz z Panem dr Andrzejem Mareckim kontynuowaliśmy problematykę budowy amatorskiego radioteleskopu. Nowy, uproszczony schemat blokowy (43 KB), opracowany przez astronomów z Piwnic k. Torunia już można u nas znaleźć, ale nadal pozostał problem (materiały w opracowaniu - patrz dalej) z innymi zespołami radioteleskopu. W tym odcinku audycji dr Andrzej Marecki omówił możliwości zbudowania radioteleskopu, który składa się z anteny, przedwzmacniacza, odbiornika telewizyjnego, wzmacniacza akustycznego i głośnika. Nasz rozmówca raczej wyklucza wykorzystanie anteny od telewizyjnego odbiornika satelitarnego, bowiem "pracuje ona w zakresie częstotliwości 11-12 GHz, a obiekty kosmiczne, które interesują radioastronomów, promieniują w tym zakresie dość słabo. Należy raczej zastosować telewizyjną antenę do pasma UHF. Im więcej elementów ma ta antena, tym jest lepsza (taka antena używana przez prof. Andrzeja Kusa była pokazywana w naszych audycjach). I oczywiście powinna być wyposażona w przedwzmacniacz. Przedwzmacniacze są dostępne w handlu i stosowane do anten, które mają zbierać bardzo słabe sygnały.Taka antena jest już dobrym radioteleskopem (chociaż na to nie wygląda), bo ma charakterystykę kierunkową i daje dość duże wzmocnienie już w samej antenie dla fal o długości rzędu 0,5 metra czyli fal o częstotliwości rzędu kilkuset MHz. Dodanie przedwzmacniacza znakomicie zwiększa jej możliwości. Następnym zespołem (elementem), który można wykorzystać w amatorskim radioteleskopie jest odbiornik telewizyjny (patrz schemat), nastawiony na  częstotliwości 4 lub 5 pasma (kanału) UHF. Normalnie są one wprawdzie wykorzystywane przez telewizję, ale przecież nie muszą w każdym miejscu być zajęte. Trzeba znaleźć w swoim odbiorniku tv częstotliwości, na których żaden nadajnik w tym rejonie nie nadaje. Zwykle są to częstotliwości w zakresie od 470 do 700 MHz. W ten sposób od razu z anteny i telewizyjnego odbiornika można zrobić prosty radioteleskop".

Na podstawie relacji dr Andrzeja Mareckiego opracował Tomasz Pyć.

Już widać, że trzeba będzie założyć nowy katalog przy stronach naszego programu, w którym znajdą się bardziej konkretne informacje, schematy, porady, itp. Astronomowie z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach k. Torunia obiecali nam pomoc i nadesłali już materiały. Wymagają one opracowania i umieszczenia na tych stronach. Prof. Andrzej Kus wykonał taki amatorski radioteleskop i prezentował go podczas nagrań naszej audycji. Po każdej emisji audycji odbierał telefony od telewidzów i na bieżąco udzielał odpowiedzi na pytania. Red. Roman Kanciruk podawał numer telefonu. Te strony będą wypełniane dalszymi informacjami, uzupełniającymi audycję telewizyjną. Nagraliśmy więcej materiału niż mogliśmy umieścić w audycjach. Cóż mamy tylko 20 min. do dyspozycji w programie 1 TVP S.A. /tp/Więcej informacji można uzyskać z oficjalnych stron Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zdjęcia i dźwięk do tego wydania audycji realizowała ekipa naszych kolegów z oddziału w Bydgoszczy.

  SRT  strony w USA; antico.gif (1852 bytes)

Prosimy korzystać także z innych stron, odnośniki podane obok i niżej.

 JPL strony; jpl-logo.gif (1183 bytes)


Jet Propulsion Laboratory - radioastronomia

W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.