powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
   Emisja 29 maja 2000 r., program 1 TVP, godz. 125
Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)
projekt galileo; galileo.gif (5570 bytes) Pierwszą nagrodą naszego konkursu jest teleskop, zwany "szukaczem komet. Trzech finalistów będzie się spotykało w  dwóch jeszcze programach przed wakacjami. Będą to spotkania telefoniczne. już 18-go czerwca 2000 r. wszystko będzie jasne. Kto będzie właścicielem teleskopu, kto albumu a kto... i tu będzie niespodzianska. 
Hale Bopp. To najefektowniejsza kometa końca XX wieku. Obserwujemy obracające się jądro komety. Wirujący gaz i pył o średnicy 40 kilometrów. Slońce ogrzewa raz jedną, raz drugą półkulę jądra. W momencie największego zbliżenia do Słońca kometa wyrzuca tysiące ton pyłu w jednej sekundzie. Ale w chłodzie najdalszych zakątków Układu Słonecznego komety wracają do poprzedniego stanu i stają sig bezogonowymi kawałkami lodu.
"W dniu 23 lipca 1995 r. niezwykle jasna kometa została zauważona na zewnątrz orbity Jowisza (7,15 AU!). Niezależnych obserwacji dokonali w USA - Alan Hale (Nowy Meksyk) i Thomas Bopp (Arizona) . Nowa kometa, oznaczona została jako C/1995 O. Jest to najbardziej oddalona kometa jaką kiedykolwiek odkryli amatorzy. Oceniono, że jest 1000 razy jasniejsza niż Kometa Halley'a" (oryginalny tekst z amerykańskich stron).
Być może wokół komety Hale-Bopp krąży satelita (patrz strona http://explorezone.com). Gdyby się to potwierdziło, to byłaby to niebywała sensacja.
Roman Kanciruk - na podstawie scenariusza opracował Tomasz Pyć.
Redaktor Roman Kanciruk zachęca do fotografowania zbliżającej się komety.
strony magazynu; aik.gif (1007 bytes) Nowy serwis astronomiczny - Astronomia i Kosmos - magazyn. Oto następna próbka tekstu: "Szukanie komety sprowadza się do dokładnego przejrzenia lunetką lub lornetką nocnego nieba. Na wynik tych poszukiwań ma decydujący wpływ jakość użytego do obserwacji instrumentu. Należy starać się, aby był to instrument o możliwie jak największej średnicy obiektywu, jak największym polu widzenia oraz małym powiększeniu. W tych naszych poszukiwaniach odkryjemy wiele "mgiełek", ale okaże się, że są to zwykłe mgławice, gromady gwiazd lub galaktyki, a więc obiekty "stałe". Obiekty te są zaznaczone na mapach nieba." (zgoda Marcina Zimeckiego - 28.05.2000 r.)
../gify/fogra.gif (2782 bytes) Niektóre informacje z encyklopedii WIEM.
Pozwolenie na korzystanie z tekstów
FOGRA MULTIMEDIA - Jarosław Czopek
W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"


(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.