powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-420

   Wydanie  z 7 maja 2001 r., program 1 TVP, godz. 145

do chat'u

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Otwieramy przedostatni raz "astro chat". Możecie się do niego dostać poprzez banner powyżej. Warto skorzystać z zaproszenia.
Następna emisja naszej audycji prawdopodobnie dopiero w czerwcu.

 

W programie
To już druga audycja bez udziału Romana Kanciruka. Jest chory i leży w szpitalu. Gospodarzy w studiu Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu.
Nad Warszawą porwane chmury. Gwiazdy przeświecają poprzez nieliczne dziury. Znowu teleskop w studiu...
Gościmy Piotra Majewskiego, dziennikarza radia "Pik", astronoma amatora, także z Torunia, który wygrał ogólnopolski konkurs na radiowy program popularnonaukowy. Tematem audycji były komety, te niesforne "ciała", które mogą być kiedyś przyczyną nieokreślonego kataklizmu na Ziemi. A może kometom zawdzięczamy przenosiny życia na naszą planetę?
Wydaje się, że odkrywanie nowych komet nie jest łatwym zajęciem. Trzeba wykazać się niezwykłą cierpliwością, dysponować dużą ilością czasu, pewnym doświadczeniem w prowadzeniu obserwacji, a i trochę szczęścia nie zawadzi. Nowoodkrywane komety to przeważnie obiekty słabo świecące i widoczne tylko na ciemnym niebie z dala od jakichkolwiek świateł sztucznych. Bardzo łatwo można pomylić kometę z mgławicą, galaktyką czy gromadą gwiazd. A mimo to amatorzy nie rezygnują. Od 200 lat kometom nadaje się nazwy od nazwisk ich odkrywców.

Jacek Uniwersał od początku naszej audycji wspomaga nas obserwacjami teleskopowymi i prezentuje teleskop własnej produkcji o nazwie "szukacz komet". Właśnie ten sprzęt jest główną nagrodą w naszym konkursie, prowadzonym "metodą telefoniczną". Jednak niekoniecznie trzeba dysponować wyszukanym sprzętem, by rozpocząć penetracje wybranych fragmentów nieba. Można zacząć od obserwacji z lornetką, co uzasadnia nasz ekspert.

Konkurs i chat room
W naszej audycji jeszcze trwa konkurs. Nadal Widzowie walczą o teleskop ufundowany przez Jacka Uniwersała. Ponadto w czasie emisji rozmawiamy też z Widzami w chat room "astro".

Przyszłość audycji
To już przedostatnie wydanie naszej audycji. Pozostanie nam jeszcze tylko emisja czerwcowa, w nieokreślonym jeszcze dniu. Jeszcze nic nie jest zdecydowane, ale prawdopodobnie po wakacjach już się nie spotkamy. Brakuje środków finansowych na realizowanie takich audycji ppularnonaukowych. Podtrzymamy strony internetowe i spróbujemy zachować chat room oraz listę dyskusyjną. Niestety w chat spotykać się będziemy bez udziału studia...
/na podstawie informacji ustnych i scenariusza opracował Tomasz Pyć./

Sprawdź też: Komety, Asteroidy i Meteoryty
strony powiązane: Astronomia i Kosmos, Wirtualny Wszechświat

(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.