powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-260

  Tu można znaleźć artykuły poświęcone astronomii - polska prasa

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)


To nowość na stronach poświęconych astronomii. Chcieliśmy ułatwić Wam wyszukiwanie tytułów prasowych, w których można znaleźć interesujące wiadomości.
Nie wymieniamy fachowych periodyków i uczelnianych wydawnictw.
Będziemy uzupełniali stronę.

Gazety codzienne:

Gazeta Wyborcza - temetykę astronomiczną podejmuje na jej łamach we wtorki, w dziale "Nauka", Piotr Cieśliński, dziennikarz. Artykuły ukazują się dość często, acz nieregularnie. Przeważnie związane jest to z jakimś "astronomicznym" wydarzeniem. Charakteryzują się dużą ilością szczegółów i są dobrze udokumentowane. Są też ilustrowane zdjęciami i stosownymi rysunkami, często uzupełniane mapą nieba. Archiwum płatne. Wejście dla zarejestrowanych użytkowników - abonament miesięczny lub dostęp godzinowy. Zasoby archiwum można przeszukać i otrzymać bezpłatną listę artykułów. Teksty artykułów dostępne są dla zarejestrowanych użytkowników.
Od niedawna wraz National Geographic wydawany jest dodatek "Inne światy - tajemnice kosmosu".

Trybuna
- ostatnio w każdy piątek, w cyklu "Ad astra", ukazują się artykuły, które zamieszcza Tadeusz Zbigniew Dworak. Są związane z aktualnym wydarzeniem astronomicznym. Brakuje tych pozycji na stronach internetowych gazety.


Tygodniki:

Kulisy
- dział "Nauka Kulis" prowadzi Małgorzata Woźniak i zamieszcza w nim krótkie informacje i ciekawostki, np. "Kosmiczne niespodzianki". Ukazuje się w czwartek. Nie ma strony w internecie.

Polityka - w dziale "Nauka" pisuje Stanisław Mrówczyński, fizyk, pracujący w Instytucie Problemów Jądrowych w Warszawie. Ukazuje się w środę. W internecie artykuły publikowane sporadycznie.

Wprost - w dziale "Nauka i zdrowie" pojawiają się interesujące artykuły. Jedną z autorek jest Bożena Kastory. Ukazuje się w środę.

GAZETA POLSKA - dział "Cywilizacja prowadzi Jarosław Grzędowicz. Można znaleźć tu notki związane z badaniami przestrzeni kosmicznej, i astronomią.Miesięczniki:

Wiedza i Życie - stały dział "Głowa do góry" prowadzi prof. Michał Różyczka - astronom. W miesięczniku zamieszcza swe artykuły dr. Witold Maciejewski, który pracuje w Max Planck Institute für Astronomie w Heidelbergu. Jego specjalnością naukową jest dynamika układów gwiazdowych i ośrodka międzygwiazdowego.

opracował Tomasz Pyć.

Jeśli chcielibyście przekazać nam informacje o artykułach "astronomicznych" w prasie lokalnej, to bardzo prosimy.

W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.