Ta strona powstała z potrzeby chwili. Będą tu lokowane notki o naszej audycji. strona powitalna

"Kawa czy herbata?" na antenie TVP S.A. i w internecie.
Program "Kawa czy herbata?" jest na antenie od 31 sierpnia 1992 roku i na stałe wpisał się w ramówkę , znajdując sobie grono zagorzałych wielbicieli. Jego pomysłodawcą był Andrzej Zaorski ( ówczesny prezes telewizji ), a pieczę nad jego kształtem i zawartością objęła Halszka Wasilewska, która jest producentką programu do chwili obecnej.
Tuż po powstaniu program nadawany był jedynie raz w tygodniu. Był wtedy niezwykle prosty i ubogi formalnie. Dwóch prezenterów rozmawiało z zaproszonymi do studia gośćmi i to było właściwie wszystko. Obecnie jest na antenie od poniedziałku do piątku, a liczba zaproszonych gości, jak i poruszanych tematów znacznie wzrosła.
Program jest próbą pozytywnego nastawienia wszystkich oglądających do nadchodzącego dnia i życia w ogóle. Nie znaczy to, że omijane są tematy drażliwe, przykre, dokuczliwe. Przeciwnie: specjaliści usiłują pomóc widzom w różnych problemach. Systematycznie omawiane są na przykład sprawy podatków, emerytur i ubezpieczeń. Stałym elementem są rozmowy o zdrowiu. Aktorzy bądź piosenkarze prezentują swój repertuar, odbywają się popisy kulinarne z degustacją, ogłaszane są konkursy. Można trafić na wykład o fotografii, program o starych samochodach, historii jeździectwa lub na... przyjęcie w orientalnym stylu. W programie mówi się właściwie o wszystkim, jednak przy doborze materiałów przestrzegana jest zasada: tylko to, co ważne, ciekawe i pożyteczne, podane w zwięzłej i prostej formie, czyli telewizja do zerkania. Autorzy programu nie chcą, aby ktoś przez nich spalił grzanki czy spóźnił się do pracy lub szkoły. W naszej audycji raczej nie przewijają się wątki polityczne. Osoby sprawujące władzę są zapraszane sporadycznie, a jeżeli już tak się stanie, to pod warunkiem, że mają do powiedzenia coś ciekawego.
Każdy dzień tygodnia prowadzony jest przez inną parę dziennikarzy. Konkurencja osobowości, jak również zbiór tematów charakterystycznych dla danego dnia, mają sprawić, by widz mógł dokonać wyboru.
Mimo wczesnej pory do " Kawy czy herbaty?" przychodzą prawie wszyscy zaproszeni goście. Kiedyś jedna z aktorek zjawiła się ze złamaną nogą, bo nie chciała stracić okazji wystąpienia w programie. Wiele osób nalega nawet, żeby je zaprosić, bo w "Kawie czy herbacie?" po prostu wypada się pokazać. Byli też goście nietypowi, na przykład kucyk, który zamiast zająć miejsce w przygotowanym dla niego kąciku w studio uparcie pchał się przed kamerę.
Oprócz różnorodności poruszanych tematów i zaproszonych gości, program cechuje również realizowanie go w nietypowych miejscach. W zeszłym roku przywitaliśmy wiosnę w Palmiarni w Zielonej Górze. Program nadawany był z takich miejsc jak poligon w Drawsku Pomorskim czy miejsce startu rajdu psich zaprzęgów. Najniższe miejsce, do którego dotarli dziennikarze programu to Kopalnia Soli w Wieliczce, a najwyższe to wieża Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Audycja jest realizowana na żywo. Z magnetowidu puszczane są jedynie teledyski i felietony. Przygotowanie każdego programu trwa tydzień. Przy każdym dniu pracuje dwóch wydawców, dwóch prezenterów, dwóch kierowników produkcji i współpracownicy. W redakcji panuje atmosfera dużej odpowiedzialności za tworzone programy, a także sympatii i koleżeństwa.
"Kawa czy herbata?" ma tak bardzo ugruntowaną pozycję, że telewizje komercyjne zrezygnowały z rywalizacji o porannego widza i w czasie nadawania tego programu emitują telenowele lub teledyski. Spośród wszystkich widzów oglądających polskojęzyczną telewizję między 6.00 a 8.15 średnio 50% wybiera "Kawę czy herbatę?" Te liczby mówią same za siebie i najlepiej świadczą o jakości programu. Od 1999 roku mamy swoje internetowe strony, na których prezentujemy nasze działania i akcje. Coraz częściej Widzowie kontaktują się z nami poprzez "kawiarenkę internetową" tzw. chat room... Mamy juz respondentów z innych kontynentów, Ameryki i Australi, bowiem tam audycja dociera poprzez satelitę.ponico.gif (1106 bytes)

wtorico.gif (821 bytes)

sroico.gif (806 bytes)

czwaico.gif (836 bytes)

piaico.gif (816 bytes)

Adres do korespondencji: "Kawa czy herbata?"; ul. Woronicza 17
00-999 Warszawa

telefon.gif (6759 bytes)

Tel. (0 48) 22   547 61 42 * 547 80 36      Fax  547 42 61


(c) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.