Strona Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Rakowiec"   -  Informator "Rakowiec" - edycja nr 1 - próbna
Wszystkie artykuły własne na osobnych stronach To nowa forma biuletynu informacyjnego osiedla WSM Rakowiec artykuł z serwisu WSM RAKOWIEC
Rakowiec>> biuletyn nr 1 exp. Historia Rakowca
stary1.jpg (27886 bytes) Korzenie naszego osiedla sięgają aż na Żoliborz. Tam 11 grudnia 1921 r. została założona Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dokonali tego działacze wywodzący się z robotniczej spółdzielczości spożywców i związkowcy z tzw. klasowych związków zawodowych. Niektórzy byli członkami KPP (Komunistyczna Partia Polski) inni PPS (Polska Partia Socjalistyczna).
Nie da się ukryć, że te korzonki były mocno lewicowe. Założyli sobie, że budować będą tanie mieszkania dla robotników "skazanych dotychczas na wyzysk kamieniczników", jak mawiano. Mieszkania te miały mieścić się w blokach. Ich wielkość miała być ograniczona, najwyżej do 3 izb. W wyposażeniu tylko podstawowe urządzenia sanitarne, z bieżącą wodą, ale mieszkanie z własnym ogrzewaniem. Grzanie zapewniały piece kaflowe, umieszczone w pokoju. Kuchnia węglowa ogrzewała pośrednio także inne pomieszczenia. I najważniejsze, miały to być słoneczne lokale. Nie było mowy o budowie ciemnych oficyn jak w przedwojennych kamienicach, ani ponurych suteryn. W 1929 roku osiedle na Rakowcu, miał zaprojektować zespól architektówi z awangardowego ugrupowania artystycznego "Praesens". Działałi tam m.in. małżonkowie Helena i Szymon Syrkus, architekci. Im powierzono opracowanie projektu osiedla, które powstało w latach 1932 - 1935. Wybudowano 6 dwupiętrowych bloków. W każdym było 48 mieszkań dwuizbowych (powierzchnia 32 - 35 m2) z małą toaletą i dość dużym przedpokojem. Te WSM-owskie bloki to "wysepki zorganizowanego życia i współżycia w morzu antagonistycznej zabudowy". Stanęły - jako pierwsze w Warszawie - prostopadle do ulicy (Pruszkowskiej - przyp.red.), w myśl hasła: "frontem do słońca, a nie do rynsztoka".
do patronackiej strony TELEKOMPUTER (C) Copyright  by Tomasz Kolski * Wszystkie prawa zastrzeżone.All rights reserved.
2005
strony P.A.Y. STUDIO Kontakt telefoniczny: 0 601 673 417