audycja tv, która patronuje tym stronom i jest łącznikiem z podstronami - do stron Telekomputera
Strony Telekomputera (od 1996 r.) są rozwinięciem audycji emitowanej od 1990 do 2000 r. w TVP.
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990

Artykuł - Antena 39 (2293) 16 września 1990 r.
Teleradiokomputer
TO NAPRAWDĘ ZACZYNA DZIAŁAĆ.
W Polsce istnieje duże grono fanatyków komputerów i informatyki. Rynek praktycznie jest nasycony prostymi PC i teraz pojawiają się już na nim nowe generacje. Prawie niezauważalnie przeszliśmy etap, kiedy to komputer służył wyłącznie dość, w gruncie rzeczy, prymitywnej rozrywce - grom komputerowym.
Było bo oczywiście związane zarówno z nieumiejętnością wykorzystania tego urządzenia, jak też z początkowym brakiem przyzwoitego oprogramowania. Gdy wreszcie i ono pojawiło się na naszym rynku, komputery przestały być tylko i wyłącznie kosztownymi zabawkami. W zależności od programów, jakimi dysponuje użytkownik, jego zawodu i potrzeb, komputer oszczędza od 30 do 50 procent czasu poświęcanego do tej pory na wykonywanie prac, które potrafi już zrobić.
W telewizji brak było dotychczas programu z prawdziwego zdarzenia, który byłby poświęcony prezentacji sposobów wykorzystania możliwości komputera. Początkowo takie programy (np. "Sonda") pojawiały się tylko od czasu do czasu. Potem w "Spektrum" zamieszczane były okazjonalnie felietony na ten temat. Jeszcze później przewijał się przez nasze ekrany "Halo komputer", program przeznaczony dla 12-14-latków, w którym prezentowano gry, zabawy i proste programy użytkowe. Tak więc telewizja pozostawała daleko w tyle za radiem, które na użytek profesjonalistów już od czterech. lat nadaje audycję "Radiokomputer". Jej autor - Tomasz Jordan - zdając sobie sprawę z ograniczeń, jakie przy prezentacji technik komputerowych posiada radio, skontaktował się z Tomaszem Pyciem.
W ten sposób powstał "Teleradiokomputer" - program tym razem przeznaczony dla ludzi ,poważnie zainteresowanych technikami informatycznymi. Zarówno dla użytkowników, jak i autorów oryginalnych programów komputerowych. Szczególną jednak uwagą autorzy programu zwrócą na menedżerów, dyrektorów i biznesmenów. Tak więc Teleradiokomputer" rozpoczynając swoje działalność postara się wyjaśnić, w jaki sposób można informatyzować przedsiębiorstwo, jak przeprowadzić automatyzację prac biurowych, jak stworzyć tzw. - inteligentne środowisko komputerowe itd. Autorzy obiecują, że dzięki nawiązanym przez siebie kontaktom, zawsze pierwsi będą dysponować najnowszymi osiągnięciami zarówno w odniesieniu do programów, jak i urządzeń. O ile w kraju istotnie dużo PC znajduje się w prywatnych rękach, to jednak w przedsiębiorstwach jest ich nadal skandalicznie mało. A przecież programy komputerowe, jakie są już dostępne na naszym rynku, pozwalaj dokonać w każdej instytucji istnych cudów.
"Teleradiokomputer" będzie mówił o edytorach tekstów; arkuszach kalkulacyjnych, bazach danych, przetwarzaniu graficznym, zintegrowanych pakietach, finansach, telekomunikacji itd. Oczywiście pod każdym z tych haseł kryje się mnóstwo możliwości i rozwiązań Zadaniem "Teleradiokomputer" - będzie wskazywanie najlepszych. Co dwa tygodnie, we wtorki o godz. 15.30, w telewizji "Teleradiokomputer" przedstawi problemy, jakimi tego dnia będzie się zajmował. W kilka godzin póżniej - bo o godz.18.00 w programie I PR - w audycji na żywo z telefonicznym udziałem słuchaczy znajdzie się miejsce na dokładniejsze przedstawienie zagadnień zasygnalizowanych w telewizji. Ponieważ autorzy nie roszczą sobie pretensji do miana autorytetów w dziedzinie komputeryzacji, w studiu radiowym za każdym razem znajdą się eksperci, którzy będą odpowiadać na pytania i wątpliwości telewidzów i radiosłuchaczy
I uwaga! "Teleradiokomputer" uruchamia elektroniczną pocztę pod numerem telefonu 44-01-49, gdzie wszyscy użytkownicy komputerów w Polsce posiadający modem będą mogli połączyć się i uzyskać u siebie w domach na ekranach lub na drukarce najnowsze informacje ze świata nauki i techniki oraz wybrane artykuły z "PC kuriera", pisma o, niestety, ciągle jeszcze zbyt niskim nakładzie.
ZYGMUNT Kościelski.
Teleradiokomputer odcinek 2 (TV 1 wtorek 25 września godz. 15.30)

powrót
Ta strona istnieje
od 30 lipca 2001r.

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.

Strony te od 1998 roku utrzymywane są na serwerze PAY Studio