13.12.2000 nasz gość, dziennikarz Piotr Sobczyński, opowiadał o pobycie na olimpiadzie.

austytul.gif (2368 bytes)

Wiadomo, że pierwszymi mieszkańcami tego kontynentu byli Aborygeni. Ostatnio zrobiło się o nich bardzo głośno z okazji olimpiady.

ausflag.gif (3318 bytes)

Audycja w TVP 1
Audycję uzupełniamy tymi właśnie stronami WWW.

Widzieliśmy to podczas telewizyjnych relacji, że wykorzystano Aborygenów jako chwyt reklamowy do promocji Australii podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2000.

 aborflag.gif (1541 bytes)

Flaga AborygenówRozległy kontynent australijski jest w dużej części niezamieszkany. Jego środkową część zajmują prawie bezludne pustynie, zwane pustyniami "czerwonego interioru". Najgęściej zaludnione jest południowe i wschodnie wybrzeże, gdzie zamieszkuje duża część ludności i gdzie usytuowane są wszystkie stolice stanów. Ten kontynent jest jednocześnie państwem, które nosi nazwę Związku Australijskiego. Jego stolica, Canberra, położona jest 100 km od wybrzeża, w głębi lądu. Jest to szósty pod względem wielkości kraj świata, obejmuje kontynent Australii wraz z sąsiednimi wyspami (m.in. Tasmanią). Na olbrzymi obszar państwa składa się sześć stanów oraz Terytorium Północne i Terytorium Federalne.
Południowo-wschodnia część kraju tworzy nadbrzeżny pas, o szerokości około 400 km, jest najludniejszy. . Leżące tu Sydney było gospodarzem milenijnych letnich igrzysk olimpijskich w 2000 roku.
Krajobraz australijski tworzą wilgotne, wiecznie zielone lasy równikowe na północy,   ośnieżone szczyty gór na południowym
wschodzie, łagodnie pofalowane pastwiska, wspaniałe plaże, a
także tak słynne twory przyrody jak Uluru (Ayers Rock) i Wielka
Rafa Koralowa.

 

Czarnoskórzy Aborygeni zamieszkują Australię od tysiącleci, niektóre źródła podają, że przybyli tu z Azji przed 60.000 lat inne, że przed 40.000 lat, bowiem tak wiek ich rysunków na skałach  szacują naukowcy. Według swoich legend pojawili się na Ziemi w Czasie Snu (Dreamtime), co jest częścią ich wierzeń. Są jedną z najstarszych zywilizacji na Ziemi.


(Bardziej szczegółowe informacje w opracowaniu - po emisji programu)

 


(c) 2000 Tomasz Pyć. All rights reserved.

poczta: tompyc@tk.pl