Naszych audycji NIE przerywamy reklamami!

sybtyt.gif (6317 bytes)


| Strona pierwsza | Historia | Kolej | Mapy | Relacje |

 

miś.gif (1578 bytes)Polecamy dzisiaj bezdroża Syberii. Ostrzegamy - to są tereny, gdzie dominuje dzika przyroda. Trzeba starannie zaplanować podróż i noclegi.

Syberia od 1991 roku to część Federacji Rosyjskiej. Zamieszkują ją Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy, Tatarzy, Buriaci, Jakuci, Białorusini, Tuwińczycy, Czuwasze, Mordwini, Kazachowie. To wielkie zaplecze surowcowe Rosji i olbrzymie terytorium jeszcze nieoswojone przez człowieka. Surowy klimat i brak traktów komunikacyjnych skutecznie bronią dostępu do ogromnych bogactw naturalnych. Syberia znana jest też z setek łagrów zwanych gułagami, do których przez ok. 50 zesłano miliony ludzi.
Audycja w TVP
Audycję uzupełniamy tymi właśnie stronami WWW. Dlaczego?
Nasze strony są tylko małym uzupełnieniem dla przyszłych podrózników, którzy wybierają się w te rejony, gdzie byli wędrowcy-filmowcy z naszej redakcji. Najwiecej materiałów do programu przynosi zwykle Ryszard Czajkowski. Są to zdjęcia, filmy i pamiątki z jego, egzotycznych zwykle, podróży.
Czym właściwie jest Syberia?1mapa.gif (6188 bytes) Syberia to wielka geograficzna kraina  o powierzchni ok. 10 mln km2 w Azji, zajmująca część zlewiska Morza Arktycznego, pomiędzy Uralem na zachodzie, Morzem Arktycznym na północy, górami na wybrzeżu Oceanu Spokojnego na wschodzie i stepowymi obszarami Kazachstanu i stepami Mongolii na południu. Rozciągłość równoleżnikowa ponad 7 tys. km, południkowa - 3,5 tys. km (cytat z Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej FOGRA).
Kiedyś, bardzo dawno, dawno temu, niezbadana i charakteryzująca się dziką przyrodą Syberia, zasiedlona rzadko plemionami i narodami, była kuszącym terenem do zawładnięcia. Ziemie leżące na wschód od Rusi musiały nęcić carskich poddanych. Podbita została przez Kozaków, Rosjan i współpracujących z nimi najemników. Osobną grupą byli Polacy, zesłańcy, którzy zajmowali się penetracją syberyjskich pustaci i badaniami tej krainy. Niektórzy współpracowali z carską administracją, osiągając znaczące wyniki badań naukowych. Polacy, którzy przyczynili się do naukowego zbadania Syberii to m.in.: A. Czekanowski, J. Czerski, B.T. Dybowski, F. Kon, W. Godlewski, B. Piłsudski, W. Witkowski.

Copyright (c) 2000 Tomasz Pyć. All rights reserved. poczta: tompyc@tk.pl
Informacje pozyskane z innych stron.
Więcej informacji w encyklopedii WIEM
Tereny słabo zaludnione, większe skupiska ludności znajdują się w południowej części regionu, wzdłuż transsyberyjskiej linii kolejowej. Tajga jest obszarem łowieckim i pozysku drewna.
Do bieguna zimna. Jacek Pałkiewicz
Zadaniem ekspedycji "Syberia 1989" jest dotarcie do Ojmiakonu, 3-tysięcznej osady, uznawanej za najzimniejsze zamieszkane na stałe miejsce na świecie. W latach 30. słupek rtęci spadł tu aż do -71,7 °C. Tu jest biegun zimna.