W dniu 15.11.2000 Ryszard Czajkowski rozmawia z gośćmi o Tahiti.

tahtyt.gif (4000 bytes) Tahiti - wyspa francuskiej Polinezji, był tam Ryszard Czajkowski, Ania Kwiatkowska i Tomek Rudomino. Ciekawe spotkanie podróżników w naszym studiu. miszmam.jpg (8613 bytes)

Audycja w TVP 1
Audycję uzupełniamy tymi właśnie stronami WWW.

"Po grecku Polinezja oznacza wiele wysp . Nie ma bardziej odległej i egzotycznej podróży z cywilizowanej Europy niż wyprawa na Tahiti, można powiedzieć, że to jest wycieczka życia".
Ania Kwiatkowska.

 
Polinezja Francuska to autonomiczne terytorium Francji  - 130 wysp. Stolicą jest Papeete - 24 tysiące mieszkańców. Rdzenna ludność Polinezji to Maorysi. Język urzędowy to francuski. Tahiti ma kształt ósemki złożonej z dwóch nieregularnych kółek. Wyspa składa się z dwóch części: Wielkiej Tahiti (Tahiti-Nui) i Małej Tahiti (Tahiti -Iti), połączonych wąskim przesmykiem.  Najwyższy szczyt Orohena (2241 m n.p.m.). Europejczycy przywieźli tu nie tylko swoją cywilizację, ale i choroby, oraz nałogi. W 1891 roku zmarł ostatni król Pomare V - z dynastii rządzącej na Tahiti- zmarł z przepicia - co upamiętnia butelka umieszczona na szczycie jego grobowca.

Plaże są nieliczne, z wulkanicznym, a więc czarnym piaskiem.
Polinezyjczycy zarabiają na życie poławianiem pereł - czarnych, ostatnio założono hodowle sztuczne, ale największym uznaniem cieszą się wyłowione z oceanu - perły naturalne.

ania_k.jpg (16605 bytes)

Anna Kwiatkowska

Ania Kwiatkowska w studiu miała na sobie strój narodowy Tahitanek - pareo , a kwiat za uchem też coś oznaczał ....
Zamiast obrączki nosi się tam kwiaty zatknięte za prawym bądź za lewym uchem....  
film ze studia  Film ze studia 15.11.2000 r. ( 2,9 MB; 2 min.50 sek.)
studio.jpg (9544 bytes)Ania Kwiatkowska i Tomek Rudomino właśnie wrócili z egzotycznej podróży na Tahiti, oraz wyspę Bora Bora i przywieźli ze sobą jeszcze gorące materiały filmowe. Te wyspy to jedno z nielicznych miejsc na ziemi, w którym można kupić własne marzenia o szczęściu.

Ania i Tomek odwiedzili Tahiti w październiku 2000 r., a Ryszard Czajkowski był tam wcześniej. Chętnie porównywali w studiu wrażenia z tej niezwykłej podróży ...
Tu fragment studyjnej dyskusji...
"Ania : czy wiecie skąd wzięły się wyspy polinezyjskie ?
Rysiek : są pochodzenia wulkanicznego
Ania : to zbyt proste wytłumaczenie jak na ten nieziemski raj , legenda głosi , że syn boga słońca Maui wydobył z dna oceanu niezwykłe wyspy które złowił sobie na wędkę.
Rzeczywiście są to wyspy umiłowane przez bogów słońca, .... nie wiadomo gdzie kończy się tam niebo a zaczyna morze . Z łódki widać niesamowite podwodne życie : ryby przypływają i jedzą ludziom bułkę z ręki....jak oswojone ...
cudowna rajska roślinność, obfitość pożywienia ....Kto tam dopłynie nie chce wracać do domu ...
A pierwszymi podróżnikami którzy nie chcieli wrócić do domu byli żeglarze. Z Anglii - przybyli tu na Bounty - marynarze byli tak zauroczeniu urodą miejscowych kobiet, że gotowi byli zapłacić każde pieniądze za ich przychylność, a one były najbardziej zainteresowane ostrymi gwoździami, .... które marynarze wyciągali ze statku, tak że popyt na gwoździe zagroził całkowitym rozmontowaniem statku ....Bunt na Bounty miał miejsce w 1788 r. Po 6-miesiącach słodkiego życia kapitan William Blight zarządził kurs powrotny, co wyraźnie nie spodobało się zakochanym marynarzom i wysadzili kapitana w szalupie na pełnym morzu, a sami wzięli kurs powrotny. Widzieliśmy to na filmie "Bunt na Bounty".... z Marlonem Brando, który zainspirowany filmem też nie całkiem wrócił z Tahiti.  Kupił tu 2 wyspy, postawił na jednej hotel, a na drugiej założył hodowlę homarów "...
Tahiti to wielka kwiaciarnia..... symbolem Polinezji są Tiare-Tahiti - białe kwiatki gardenii.
W swoim hymnie narodowym Polinezyjczycy śpiewają, że są bardzo szczęśliwi na swoich wyspach, i te słowa są aktualne od wieków.
Urok Tahiti rozsławił malarz Paul Gauguin - mieszkał tam i malował 11 lat. Najsłynniejszy jego obraz z Tahiti nosi filozoficzny tytuł : "Skąd przybywamy? Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?" Dziś znajduje się tam jego muzeum - ale wszystkie prace to kopie.

W programie też... wyprawa na szczególną wyspę archipelagu polinezyjskiego, na wyspę szczęśliwości o tajemniczej nazwie Bora Bora - bezrobotni nie dostają tam zasiłków, nie z powodu braku funduszy na takie wypłaty, ale dlatego że jedzenie jest tam dosłownie wszędzie, nie trzeba się wysilać aby zdobyć pożywienie...
Najpowszechniejszym jedzeniem jest oczywiście chleb, nie taki jak nasz, ale równie smakowity - owoce drzewa chlebowego.
Bora Bora, 240 km od Tahiti, 10 km długości, 4 km szerokości - właśnie takie rozmiary ma najpiękniejsza i najbardziej urokliwa wyspa świata. Jest powiedzenieże ktoś zrobił na czymś kokosy. To wzięło się oczywiście z Polinezji, gdzie kokosy są powszechne jak u nas jabłka.
Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi aż 12 godzin.
Co warto zobaczyć? Jedną z najpiękniejszych lagun świata, nie ma nad nią wieżowców, hotele są idealnie wtopione w roślinność. Polinezyjczycy pływają pirogami jak za dawnych wieków - czas jakby zatrzymał się kilka wieków temu. Wszystko w naszym programie.

 


(c) 2000 Tomasz Pyć. All rights reserved.

poczta: tompyc@tk.pl