21.03.2001 Wiadomości z wyspy skarbów i film Andrzeja Radomińskiego- Bao Dao.

taiwan_tyt.gif (1708 bytes)

Wiadomo, że pierwszymi mieszkańcami tego kontynentu byli Aborygeni. Tak, nawet tu... Tajwańscy Aborygeni to plemię Paiwan.

duża flaga

Bao Dao to znaczy "wyspa skarbów" - inne informacje poniżej.

Audycja w TVP 1
Audycję uzupełniamy tymi właśnie stronami WWW.

Hymn Republic of China


To, że Tajwan jest wyspą wie każde dziecko w Polsce. Leży w pobliżu chińskiego wybrzeża i jak twierdzi większość źródeł jest oddalona od nich o ok. 160 km. Od Chin dzieli ją cieśnina tajwańska. Całkowita powierzchnia wyspy wynosi ponad 35 tys. km kw. Długa jest na 394 km, a szeroka na 144 km.
Bardzo dawno temu, gdy na Tajwanie nie wyrosły jeszcze gęste lasy wieżowców, ale rosła dzika dżungla, w tymże lesie pojawiło się naczynie pełne deszczówki. Do naczynia wpadł promień słońca i... zapłodnił wodę. Ze związku wody i światła powstało życie. We wnętrzu naczynia zaczął rosnąć mały człowiek. Rósł potąd aż rozsadził naczynie. I to byl pierwszy człowiek z plemienia Paiwan, rdzennej ludności czyli tajwańskich aborygenów. Temu człowiekowi było zimno. Otuliła go, wygrzała i wykarmiła kobra... Nigdy jej tego nie zapomniał. I do naszych czasów kobra jest świętym zwierzęciem, które chroni przed złem domy tajwańskiego plemienia Paiwan.
Taiwan jest 11 razy mniejszy od Polski. Wyspę zamieszkuje ok. 20 mln ludzi. Należy do najgęściej zaludnionych regionów świata.
Pierwszymi Europejczykami, którzy dopłynęli na Tajwan pod koniec XVI wieku byli Portugalczycy i oni nadali wyspie nazwę  Ilha Formosa, czyli "piękna wyspa". Stąd bierze się inna, nieoficjalna nazwa wyspy - Formoza.
Próbowali ją poźniej podbić Holendrzy, Japończycy, a udało się Chińczykom.
Przypominamy - wyspa leży u wybrzeży Chin czyli  Azji południowo - wschodniej
Zwykle czerpiemy informacje ze stron Lonely Planet Ale teraz podobne rzeczy, a wręcz tłumaczenia znalazłem w portalu Wirtualna Polska. /cytat/ Kręgosłup Tajwanu tworzy grzbiet urwistych stromych gór, które spadają w dół do skalistych brzegów na wschodzie i do wąskiej żyznej niziny na zachodzie, gdzie żyje 90 proc. mieszkańców. Góra Yushan ze swoją wysokością 3952m n.p.m. jest najwyższym poza Tybetem szczytem w północno-wschodniej Azji. Małe wysepki, takie jak: Peskadory (Penghu), Wyspa Orchidei (Lanyu), Zielona Wyspa (L(dao), Lichiu, Kinmen oraz Wuchiu są administrowane przez Tajwan. /koniec cytatu/
Więcej informacji o wyspie znajdziecie Państwo pod adresem oficjalnej strony: http://www.gio.gov.tw

(c) 2001 Tomasz Pyć. All rights reserved.

poczta: tompyc@tk.pl