Wydanie 9 z dnia 14 lutego 2000 r.
Trzecia emisja w roku 2000.

powrót do 2000 roku; tytul.jpg (29668 bytes)

Następna audycja, wydanie 10, na antenie TVP S.A.
w dniu 28 lutego 2000 r.; program 1, godz.025

Program "Astronomica" wygrał podczas programu - Michał Domagała z Kielc
http://www.astronomica.com/

KONKURS
uczestnicy

1. Adam Hurcewicz z Białegostoku
2. Andrzej Gibiec ze Skoczowa
Pierwszą nagrodą w konkursie jest teleskop.
Drugą nagrodą w konkursie jest "Atlas Układu Słonecznego". Redaktor Roman Kanciruk zapowiedział dogrywkę!

25 pkt
25 pkt


Roman Kanciruk rozpoczyna od rozmowy o Księżycu z Jackiem Uniwersałem (polecamy fotografie naszych widzów). Celem rozmowy jest ustalenie ustalenie obiektu na niebie, który właśnie w tę noc wchodzi w koniunkcję z Księżycem. W tym programie nadal poznajemy Oriona i jego okolice.

m42.gif (58600 bytes)Na pierwszy rzut oka, nocne niebo wydaje się bezbarwne. Zima, to pora gdzie widać najwięcej jasnych gwiazd. To właśnie wtedy najłatwiej dostrzec, że oprócz gwiazd o srebrnym blasku, są i złotawe. Takie obiekty wyróżnia niższa temperatura na powierzchni. Mimo że są chłodniejsze od naszego Słońca, w porównaniu z nim zwykle przypominają prawdziwe giganty. Te widoczne gołym okiem na zimowym niebie, należą do największych gwiazd we Wszechświecie. Najsłynniejsza to Betelgeuese, tworząca lewe ramię i druga co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Oriona, który wyodrębniony został już w Mezopotamii, co najmniej 5 tysięcy lat temu (legenda). W poprzedniej audycji opisywaliśmy białoniebieskiego olbrzyma zwanego Rigel. Nieco do góry i nieco na lewo od Betelgeuse znajduje się gwiazda wielokrotna Kastor. Mała, czerwona gwiazda podwójna okrąża dwie pary błękitnych gwiazd. Sześć gwiazd w jednej! W teleskopie daje się rozróżnić 3 gwiezdne układy. W środku z lewej, ku Jednorożcowi (łac. Monoceros) jest mglisty, rozmyty obiekt. Czarny stożek pyłu wydaje się wskazywać na grupę gwiazd, gromadkę Drzewka Bożego Narodzenia. Jest dobrze widoczna przez lornetkę. W Jednorożcu można jeszcze wyróżnić piękną mgławicę Rosetta. To gromadka nowonarodzonych gwiazd w otoczce z gorącego gazu. Najjaśniejsze z nich widać przez lornetkę.
Jerzy Rafalski I Roman Kanciruk.

(wykorzystano informacje ze scenariusza)
zdjęcie M42; m42ico.gif (7774 bytes) do dużej mapy; ormapico.gif (14405 bytes)
M 42, foto 58KB Położenie Oriona na zimowym niebie. Duża mapa - 121 KB


Więcej informacji o Orionie: http://www.astronomical.org/constellations/ori.html
http://www.beta.css.pl/konstelacje/Ori.htm
http://encyklopedia.pl/wiem/
NASA dla dzieci http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/StarChild.html

Program zredagował i prowadził Roman Kanciruk. W studiu jego gośćmi byli Jerzy Rafalski, astronom z Torunia; Jacek Uniwersał (przy teleskopie) i Tomasz Pyć (przy komputerze). Realizowała audycję Barbara Gajos. Scenografię zaprojektowała Aneta Trześniewska , a produkcją kierowała Małgorzata Sieheń.


tpright.jpg (11550 bytes)
Strona założona w dniu 12 lutego 2000 roku.
Wersja 1.0 - Aktualizacja 18.02.2000 r.

Powrót na stronę powitalną