powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-360

   Wydanie wakacyjne z 12 sierpnia 2000 r., program 1 TVP, godz. 2400

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Prof. Andrzej Kus

do dużego; a_kus1.gif (6360 bytes)Dr Andrzej Marecki

duże zdjęcie; marecki1.gif (4176 bytes)
 

marecki2.gif (4706 bytes)

Czwarty program z wakacyjnej serii, i pierwszy sierpniowy, realizowany także w Piwnicach koło Torunia. Nigdy tak wcześnie nie rozpoczynała się emisja naszej audycji. Dosłownie kończymy niedzielny dzień, a nie zaczynamy poniedziałku. Jak tak dalej pójdzie, to przesuną nas na sobotę i Widzowie będą mogli wyspać się po oglądaniu audycji.
Wraz z Panem dr Andrzejem Mareckim kontynuowaliśmy problematykę budowy amatorskiego radioteleskopu. Nowy, uproszczony schemat blokowy (43 KB), opracowany przez astronomów z Piwnic k. Torunia już można u nas znaleźć, ale nadal pozostał problem (materiały w opracowaniu - patrz dalej) z innymi zespołami radioteleskopu. W tym odcinku audycji dr Andrzej Marecki omówił możliwości zbudowania radioteleskopu, który składa się z anteny, przedwzmacniacza, odbiornika telewizyjnego, wzmacniacza akustycznego i głośnika. Nasz rozmówca raczej wyklucza wykorzystanie anteny od telewizyjnego odbiornika satelitarnego, bowiem "pracuje ona w zakresie częstotliwości 11-12 GHz, a obiekty kosmiczne, które interesują radioastronomów, promieniują w tym zakresie dość słabo. Należy raczej zastosować dobrej klasy telewizyjną antenę do pasma UHF. Im więcej elementów ma ta antena, tym jest lepsza (taka antena używana przez prof. Andrzeja Kusa była pokazywana w naszych audycjach). I oczywiście powinna być wyposażona w przedwzmacniacz. Przedwzmacniacze są dostępne w handlu i stosowane do anten, które mają zbierać bardzo słabe sygnały.Taka antena jest już dobrym radioteleskopem (chociaż na to nie wygląda), bo ma charakterystykę kierunkową i daje dość duże wzmocnienie już w samej antenie dla fal o długości rzędu 0,5 metra czyli fal o częstotliwości rzędu kilkuset MHz. Dodanie przedwzmacniacza znakomicie zwiększa jej możliwości. Następnym zespołem (elementem), który można wykorzystać w amatorskim radioteleskopie jest odbiornik telewizyjny (patrz schemat), nastawiony na  częstotliwości 4 lub 5 pasma (kanału) UHF. Normalnie są one wprawdzie wykorzystywane przez telewizję, ale przecież nie muszą w każdym miejscu być zajęte. Trzeba znaleźć w swoim odbiorniku tv częstotliwości, na których żaden nadajnik w tym rejonie nie nadaje. Zwykle są to częstotliwości w zakresie od 470 do 700 MHz. W ten sposób od razu z anteny i telewizyjnego odbiornika można zrobić prosty radioteleskop".

Na podstawie relacji dr Andrzeja Mareckiego opracował Tomasz Pyć.

Już założyliśmy nowy katalog przy stronach naszego programu, w którym znajdują się konkretne informacje jak zbudować amatorski radioteleskop. Przypominamy, że Prof. Andrzej Kus wykonał taki amatorski radioteleskop i prezentował go podczas nagrań naszej audycji. Po każdej emisji audycji odbierał telefony od telewidzów i na bieżąco udzielał odpowiedzi na pytania. Red. Roman Kanciruk podawał numer telefonu.  /tp/Więcej informacji można uzyskać z oficjalnych stron Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zdjęcia i dźwięk do tego wydania audycji realizowała ekipa naszych kolegów z oddziału w Bydgoszczy.

  SRT  strony w USA; antico.gif (1852 bytes)

Prosimy korzystać także z innych stron, odnośniki podane obok i niżej.

 JPL strony; jpl-logo.gif (1183 bytes)


Jet Propulsion Laboratory - radioastronomia

W naszej audycji
oficjalnie korzystamy z programu "Astronomica"(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.