tp-340
do powitalnej; tytul.jpg (29668 bytes)
slutyt.gif (4114 bytes) Amatorski radioteleskop. Antena.

do dużego; 1ant.jpg (16010 bytes)

Prof. A.Kus i R. Kanciruk z anteną.

do dużego; 2ant.jpg (21301 bytes)


Elementy anteny.

Schemat blokowy opracował prof. Andrzej Kus.  Zamieszczamy tu dla wygody duży schemat (43 KB).
Na tej stronie są ogólne informacje o najprostszej konstrukcji, w której można wykorzystać odbiornik telewizyjny.
Antena, najbardziej oczywista część radioteleskopu, powinna być w amatorskiej konstrukcji dobrej klasy kierunkową anteną telewizyjną do pasma UHF. Można ją porównać z soczewkami w teleskopie optycznym. "Kierunkowa" czyli pracująca niejednakowo we wszystkich kierunkach, co właśnie jest zaletą w radioastronomii. Im więcej elementów ma ta antena, tym jest lepsza. Powinna być przystosowana do odbioru sygnałów w IV i V paśmie. Taka antena zapewnia spore wzmocnienie i dobrą kierunkowość. Jest to oczywiście konstrukcja wieloelementowa i z tego powodu dość długa i ciężka. Pokazywana w audycji była tak długa, że nie mieściła się w kadrze. Na pasku po lewej stronie są dwa odsyłacze do zdjęć anteny.
Naukowcy z Piwnic k. Torunia zapewniali nas, że taką antenę można kupić w sklepach ze sprzętem RTV.
Trzeba też pomyśleć o stosownym statywie i takim umocowaniu anteny, by można ją było obracać o 360 stopni i ustawiać pod róznymi kątami w poszukiwaniu radioźródeł. W skrajnym przypadku można ją oczywiście opierać o ziemię. Przeszukiwanie nieba w poszukiwaniu radioźródeł wymaga "celowania" anteną w różne punkty nieboskłonu.
Jeśli nie możecie zdobyć innych informacji na temat anteny, to spróbujcie porozumieć się z SAMI w Krakowie (adres znaleziony w internecie).

(C) Copyright  1999, 2000  by Andrzej Kus | Andrzej Marecki | Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Strona opracowana dla IE 4.0+ * Rozdzielczość 800 x 600 px.