Prace nad stroną były przerwane ze względu na atak polskiego wirusa "romeo&juliet.

powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-380

   Wydanie  z 18 grudnia 2000 r., program 1 TVP, godz. 115

do chat'u

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Znowu otwieramy nasz "astro chat". Możecie się do niego dostać poprzez banner powyżej. To ostatnia rozmowa ze studiem w tym wieku i w tym tysiącleciu.

 

 

 

 

 

 

artykul.gif (20249 bytes)

Komentarz:
Ten program jest pod znakiem Świąt Bożego Narodzenia, Wigilii, Gwiazdy Betlejemskiej, choinki, Św. Mikołaja, końca wieku i końca tysiąclecia.
Następnym, styczniowym programem, wkroczymy w  w nowe tysiąclecie i być może będzie ono dla nas szczęśliwsze, bowiem nasze władze obiecały wcześniejszą godzinę emisji. Czy sprawdzi się ta obietniaca? W każdym razie pozostajemy z Państwem w niedzielno-poniedziałkowe noce. /tp/
Gwiazda betlejemska
Już rok temu podaliśmy w naszym programie, że naukowcy skłaniają sie do tezy, iż za gwiazdę tę uznano koniunkcję Jowisza i Saturna, czyli tzw. "zapętlenie" w gwiazdozbiorze Ryb. Zdarzenie to miało miejsce 2000 lat temu i tak się składa, że ma miejsce na koniec naszego tysiąclecia. Ostatnio pojawiła się ciekawa hipoteza, dotycząca tego wydarzenia...
Nowa hipoteza
Starożytna moneta, kupiona za 50 dolarów może przynieść odpowiedź na pytanie, czym naprawdę była Gwiazda Betlejemska. Dr Michael Molnar, astronom, fizyk i były wykładowca Rutgers University USA od dawna prowadził badania, związane z historycznym znaczeniem ciał astralnych. Ostatnio wydał książkę pt. "Gwiazda Betlejemska, scheda po trzech królach". W publikacji tej występuje z interesującą teorią: Gwiazda Betlejemska to w gruncie rzeczy Jowisz. do dużego-moneta.jpg (31018 bytes)Określił też dokładną datę jej ukazania się trzem królom - 17 kwietnia 6-go roku przed naszą erą. Tego właśnie dnia Jowisz pojawił się jako gwiazda poranna, widoczna za dnia, częściowo przesłonięta przez Księżyc.
Informacja z "Polish weekly magazine - Express"; Chicago, USA. Duże zdjęcie - moneta (32KB)
Pokazy w planetarium - Toruń
Toruńskie planetarium organizuje cykl pokazów i prelekcji związanych z gwiazdą betlejemską. Zobacz wykaz pokazów.

Sprawdź też: Wielka Niedźwiedzica http://wiem.onet.pl/wiem/00208c.html
strony powiązane: http://www.pzi.onet.pl/technika/astronomia/
(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.