powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-420

   Wydanie  z 2 kwietnia 2001 r., program 1 TVP, godz. 130

do chat'u

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Otwieramy jak zwykle nasz "astro chat". Możecie się do niego dostać poprzez banner powyżej. Warto skorzystać z zaproszenia.


mir reentry

MIR sprowadzony z orbity
23 marca 2001.

Nocą 13 kwietnia około
godz. 3 nad ranem wyjątkowo bliskie spotkanie Księżyca z Marsem. Jerzy Rafalski zaleca obejrzenie tego wydarzenia.

Następna emisja naszej audycji nocą 22/23.04.

Zazwyczaj w wakacje TVP  przerywa nadawanie audycji  popularnonaukowych.
W tym roku przewidujemy jeszcze 5 emisji: 23.04; 7.05; 21.05; 4.06; 18.06.
Potem przerwa wakacyjna. Od września 2001... brak informacji o planach TVP 1.
Tylko w roku 2000 udało sie nam zrealizować 6 odcinków o radioastronomii w Piwnicach k. Torunia

Stacja MIR wreszcie spoczęła na dnie oceanu. Poświęcamy jej chwilę uwagi (już po raz trzeci) w naszym programie. Ze stron internetowych można wiele dowiedzieć się o stacji. Zamiast je przepisywać podamy kilka odnośników, ale najpierw cytat "Niedawno przestała istnieć stacja kosmiczna Mir, jej szczątki z wielkim pluskiem spadły do Pacyfiku. Cały żywot stacji jest jednak bardzo dobrze udokumentowany w Internecie - dowodem strona MirReentry. Serwuje ona wiele informacji o jej historii, konstrukcji, o astronautach, którzy na niej przebywali, i innych sprawach dotyczących Mira. Jest także spora kolekcja linków na ten temat."
Właśnie tu mamy najważniejsze odnośniki do tych stron. Proszę tylko zauważyć, że kończy się jakiś tam etap w oswajaniu najbliższej Ziemi orbity. Myśmy w programie astronomicznym (w zasadzie) musieli poświęcić trochę uwagi takim "sprzętowym" sprawom.
1. http://www3.mirreentry.com/dial/index.html Główna strona świetnego serwisu o stacji orbitalnej. Właściwie wystarczy podać ten adres, a z tej strony wejść można już wszędzie. Dla dociekliwych podamy jeszcze inne, bardziej szczegółowe adresy...
2. http://www2.mirreentry.com/high/video.html Tu obrazy i filmy poświęcone stacji.
3. http://www2.mirreentry.com/high/gallery.html Nazywa się to "MIR photo gallery" czyli galerią zdjęć stacji. Bardzo cenna kolekcja, szczególnie teraz, gdy MIR już nie istnieje.

Konkurs i chat room
W naszej audycji jeszcze trwa konkurs. Nadal Widzowie walczą o teleskop ufundowany przez Jacka Uniwersała. Ponadto w czasie emisji rozmawiamy też z Widzami w chat room "astro".
Księżyc i Mars
Nocą 13 kwietnia około 3 nad ranem wyjątkowo bliskie spotkanie Księżyca z Marsem. Jerzy Rafalski zaleca obejrzenie tego wydarzenia.
Roje
Od 16 do 21 kwietnia można obserwować roje meteorów: Lirydy i Akwarydy. Dla Lirydów macierzystą jest kometa Thatcher.
Przyszłość audycji
Jest zwyczajem TVP, że w okresie wakacyjnym przerywa się nadawanie audycji o charakterze popularnonaukowym. Tylko w roku 2000 udało sie nam zrealizować 6 odcinków o radioastronomii w Piwnicach k. Torunia. W tym roku przewidujemy jeszcze 5 emisji: 23.04; 7.05; 21.05; 4.06; 18.06.
Potem przerwa wakacyjna. Od września 2001... brak informacji o planach Programu 1.

Sprawdź też: MIR - rosyjska stacja kosmiczna oraz Office of Space Flight - Mir
strony powiązane: Astronomia i Kosmos, Wirtualny Wszechświat

(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.