powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-480

   Wydanie  z 5 marca 2001 r., program 1 TVP, godz. 150

do chat'u

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Otwieramy nasz "astro chat". Możecie się do niego dostać poprzez banner powyżej.


zobacz duże 42 KB

Prawdopodobny termin sprowadzenia stacji MIR z orbity to 10-15 marca.

W sobotę w południe sypało śniegiem, w niedzielę sypało. Nie mamy szans na wystawienie teleskopu poza studio.

W marcu niewątpliwie największe zainteresowanie wzbudza MIR.
Nasza audycja chyba wpisze się w historię tej "kosmicznej konstrukcji". Prawdopodobnie będzie to ostatni program w polskiej telewizji poświęcony Mirowi. Nie liczę tu oczywiście serwisów informacyjnych, które podadzą krótkie komunikaty o zrzucaniu kolosa z orbity.
Rosyjska stacja orbitalna, która miała pracować tylko 5 lat, pracowała 15. Zatopienie jej w wodach Pacyfiku to skomplikowana operacja i nie wiadomo (w dniu gdy piszę ten tekst) jak to będzie... Przewiduje się, że ten kolos o masie 140 ton, częściowo spłonie w atmosferze, a jego szczątki (około 40 ton) spadną do połudnowego Pacyfiku. Wszyscy obawiają się niepowodzenia i skutków upadku stacji w nieprzewidzianym miejscu.
Niemiecki dziennik "Bild", powołując się na tajną informację niemieckiego MSW, napisał w piątek, 2 marca, że części stacji Mir mogą spaść na Niemcy. Mogłoby się tak stać, gdyby nie powiodły się zaplanowane manewry i resztki stacji orbitalnej opadły niezgodnie z planem na półkulę północną. Dokument nosi datę 27 lutego. Określono w nim strefę ryzyka, która obejmuje tereny na południe od linii łączącej Berlin i Kolonię, a także część południowej Francji, część Polski i Austrii. Jeszcze tego samego dnia odpowiedzialny za lot stacji Wiktor Błagow wykluczył możliwość upadku części Mira na terytorium Niemiec. Wyjaśnił, że trajektoria w momencie jej ostatecznego schodzenia w dół nie przebiega nad Europą. Zaznaczył, że możliwość niekontrolowanego upadku stacji jest mniejsza niż 1 proc. Stacja, jak podało w piątek podmoskiewskie centrum kontroli lotów, znajduje się teraz 263 km nad Ziemią. Jej likwidacja ma nastąpić w chwili, gdy znajdzie się na wysokości 250 km, co, wg najnowszych obliczeń specjalistów, powinno nastąpić między 10 a 15 marca. Resztki stacji mają wpaść do południowego Pacyfiku.
W naszej audycji - zdjęcia z wnętrza stacji,
/ tekst opracował tp /
NEW - Nasza Encyklopedia Wszechświata - nadal w budowie. Prosimy o nadsyłanie haseł wraz z rozwwinięciem czyli definicją lub wyjaśnieniem.

Sprawdź też: MIR - rosyjska stacja kosmiczna oraz Office of Space Flight - Mir
strony powiązane: Astronomia i Kosmos, Wirtualny Wszechświat

(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.