powrót; tytul.jpg (29668 bytes)
tp-480

   Wydanie  z 19 marca 2001 r., program 1 TVP, godz. 130

do chat'u

Wyszukiwarka NASA Search      do strony; nasasrch.gif (7739 bytes)

Otwieramy jak zwykle nasz "astro chat". Możecie się do niego dostać poprzez banner powyżej. Radzimy skorzystać z zaproszenia, bowiem to okienko może już niedługo zostać zamknięte.


zobacz duże 42 KB

Prawdopodobny termin sprowadzenia stacji MIR z orbity to 20-22 marca.

W drugiej połowie nocy jasno świeci Mars.
Księzyc w ostatniej kwadrze.

Następna emisja naszej audycji nocą 1/2.04.

Taka niespodzianka... Stacja MIR miała już zwalić się do oceanu pomiędzy Nową Zelandią, a zachodnim wybrzeżem Chile, a tu nadal orbituje nad naszymi głowami. Rosjanie przesunęli termin sprowadzenia stacji z orbity i tym samym w kolejnym programie podejmujemy ten temat. Jednak nadejdzie taki dzień, że ten obiekt pozostanie tylko wspomnieniem. Rosjanie wciąż przesuwaja termin ostatecznego manerwru. Ostatnio podali, że nastąpi to 20 marca i znowu przesunęli na 22. W ten sposób świadomie lub nie rozpalają wyobraźnię wielu ludzi i reklamują swój przemysł kosmiczny. Dlatego buduję stronę poświęconą stacjom orbitalnym, bo to bardzo zaawansowane technicznie "twory" i mają ogromną przyszłość.
Tak się składa, że emisja naszej audycji przypada w przeddzień nadejścia astronomicznej wiosny. Ten moment nastąpi dokładnie 20 marca, o godz.1431
Czymże jest wiosna? To jedna z 4 pór roku. A pory roku spowodowane są nachyleniem osi Ziemi do płaszczyzny jej orbity.
Dnia przybywa teraz około 4 min. na dobę, najszybciej w ciągu całego roku, a Słońce zbliża się do punktu równonocy wiosennej.
Na niebie ciekawe obiekty do oglądania... Wieczorami w kierunku południowo-zachodnim świecą Wenus, Saturn i Jowisz. Ta ostatnia planeta zaczyna zakrywać swą tarczą własny księżyc-Europę. Zjawisko rozpoczyna się w niedzielę 18 marca o godz.2304. /tp/

Sprawdź też: MIR - rosyjska stacja kosmiczna oraz Office of Space Flight - Mir
strony powiązane: Astronomia i Kosmos, Wirtualny Wszechświat

(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.