Mgr inż. mechanik
W TVP w latach 1977 - 2003.
Programy popularnonaukowe
Sonda, Telekomputer, Spin.
Magazyny: Spektrum, Bałtyk.
Kursy: Pływać każdy może,
Ludzie żaby, Zielono nam,
Wakacje z komputerem - dom
Współpraca: Gwiazdy świecą nocą, Kawa czy herbata? oraz Wędrowiec.

Wybrane realizacje w TVP według własnych scenariuszy

SONDA

dokładny opis w stronach Sondy100-ne wydanie audycji "Pułap 100". Loty nowego polskiego samolotu KOLIBER. Realizacja w Instytucie Lotnictwa w Warszawie i studiu TVP. Zdjęcia specjalne, kamera mocowana na skrzydle i stopniu samolotu. W studiu zmontowany samolot. Także program "Roboty", do studia TVP wprowadzono 3 tonowego robota polskiej konstrukcji. Audycja "Wybuch" zrealizowana z użyciem kamery do szybkich zdjęć. W studiu wybuchy miniaturowych ładunków i efekty specjalne.

do góry

SPEKTRUM

Pierwsza realizacja w TV "lekcji komputerowych". Pierwsze prezentacje komputerów Spectrum, Amstrad, Atari, McIntosh, Wang, IBM PC oraz gier komputerowych. Pierwsze w telewizji polskiej animowane komputerowo czołówki programów. Przedstawialiśmy też ówczesne programy graficzne i animacje. Pierwszy raz w TVP wprowadzony problem "społecznych skutków techniki".

do góry

NASZ BAŁTYK

Audycja TV, która rozpoczęła kompleksowy opis naszego morza. Od historii powstania aż do czasów współczesnych. Opracowania dotyczące południowych akwenów z wyjaśnieniem kształtowania środowiska nadmorskiego. Prezentacja modelu powstawania wydmy, oddziaływania morza na wybrzeże. Wpływ działalności człowieka na morskie środowisko, w tym na florę i faunę. Tematyka będzie kontynuowana, być może w Internecie?

do góry

LUDZIE ŻABY

Poradnik, który może zastąpić krótki kurs nauki nurkowania. Realizowany z pomocą płetwonurków z Wybrzeża. Dużo zdjęć z podwodnej kamery, ilustrujących prawidłowe zachowanie nurkującego człowieka. Udany eksperyment realizacji programu poradnikowego z użyciem wyspecjalizowanych środków technicznych. Program był realizowany nawet w miesiącach zimowych. Pierwsze rejestracje telewizyjne zanurzeń płetwonurka w grudniu i styczniu. Pokazy głębokiego nurkowania i prac podwodnych archeologów. Wykorzystywano technikę telewizyjną do sporządzenia podwodnych zdjęć. Dzięki temu programowi Mirosław Kukułka zdobył kolejne doświadczenia w swej pracy płetwonurka i podwodnego operatora. Harmonijna współpraca ekip z Warszawy i Gdańska była podstawą do projektowania cyklu "Pływać każdy może" .

do góry

PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE

Program, który powinien być realizowany przed poprzednim. W toku realizacji zdjęć do audycji "Ludzie żaby" umówiliśmy się z ekipą, że program nauki pływania zrealizujemy w najbliższym sprzyjającym czasie. Zdjęcia rozpoczęliśmy w końcu lutego 1997 roku na basenie Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. W redagowaniu tego cyklu czynny udział brała Red. Alicja Dawidziuk z Gdańska. Wiodącym prezenterem cyklu został Romuald Grabowski, trener z WSM. Zdjęcia "nawodne" są dziełem Józka Miszczaka, a zdjęcia podwodne wykonał Mirosław Kukułka. Jak zwykle duży wkład w realizację programu wniósł Adam Szostak. Sprawdziło się kolejny raz, że dobrze dobrana ekipa realizacyjna zapewnia połowę sukcesu telewizyjnej audycji. Emisje programu Telewizja Edukacyjna rozpoczęła w maju 1997 r. Pasmo emisyjne było niezłe, czwartki, program 1, godz. 15.10. Niestety po wyemitowaniu 7 odcinków, przyszły wakacje... I wtedy audycja została przeniesiona na poranne godziny do "Kawy czy Herbaty". Długość odcinka została skrócona z 8 do 5 min. Łącznie zrealizowaliśmy 18 odcinków programowych ( w tym 7 odc. ośmiominutowych i 11 odc. pięciominutowych ).

do góry

Poprzednia strona


Serwis w przebudowie.

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved