Koliber z oznakowaniem Sondy przed lotami z Andrzejem Kurkiem

Kartka z zeszytu z blokami filmowymi
Setne wydanie audycji SONDA nosiło tytuł "Pułap 100" i dotyczyło techniki lotniczej. Emisja 23.10.1979 r.; czas 30 min. 40 sek.; taśma skasowana.
Program realizowany był we wrześniu, przy ładnej, słonecznej pogodzie. Danek Kamiński był na urlopie, Marek Siudym pewnie też. Napisałem szybko ramowy scenariusz, Andrzej Kurek dodał tu mnóstwo szczegółowych uwag...  i poszaleliśmy sobie z Andrzejem. Pierwszy raz wtedy leciałem Wilgą 104 z wyjętymi drzwiami. W tych otwartych drzwiach siedział operator kamery, ja obok pilota. Andrzej leciał samolotem Koliber, budowanym na licencji francuskiej (Rally). Mieliśmy zawsze przewyższenie nad tym Koliberkiem. Loty odbywały się wzdłuż koryta Wisły. Koliber latał tak nisko, że muskał kołami fale rzeki i piasek na łachach. Przelecieli nad plażą naturystów przed Otwockiem i nakryli kocem dwie nagie "kobitki", tak szybko, z impetem, nad nimi śmignęli. Tego, niestety, nie mogliśmy pokazać w programie. Po pierwszym locie (było ich chyba 3) Andrzej powiedział: "strasznie nisko lataliśmy, poniżej wierzchołków drzew." Zaraz odpowiedział mu pilot: "przepraszam Pana Redaktora, ale lataliśmy poniżej wierzchołków krzaków." Zresztą świetny pilot, który po obejrzeniu samolotu (przed zdjęciami) z kamerą zamontowaną na końcu lewego skrzydła, zamiast świateł do lądowania, spytał: "i to ma latać"? Poleciało i to jeszcze jak. Pilot tak się rozochocił, że poproszony o naloty na operatora kamery o mało nie usiadł mu na głowie. Te naloty, zawroty, przewroty odbywały się nad płytą lotniska Okęcie, przed budynkami Instytutu Lotnictwa. Wyglądały naprawdę imponująco. Obserwatorom zapierały dech w piersiach. Potem w programie wyglądało to wprawdzie ekstra, ale jednak nie tak jak "na żywo".
Trzeba tu dodać, że realizacja tego programu była możliwa tylko dzięki przychylnej postawie Dyrekcji Instytutu Lotnictwa w Warszawie, bowiem TVP do przystosowania samolotów do lotów nie dołożyła ani grosza.
/ to są tylko moje odczucia z realizacji programu - przyp. tp /

Serwis programu SONDA jest
w przebudowie - Tomasz Pyć

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved