17.02.2006 r. * Strona "Telewizji Edukacyjnej". © Informacje: Ryszard Czajkowski. Opracowanie: Tomasz Pyć.
Ryszard Czajkowski
Geofizyk, dziennikarz, operator filmowy, pisarz, reporter, publicysta, podróżnik, polarnik, członek The Explorers Club oraz innych organizacji.

Niewielu jest takich, którzy mogą mieć swoją górę na Antarktydzie, a Ryszard ma własny szczyt "Czajkowski Needle" czyli "Igłę Czajkowskiego".
Położona jest na wyspie King George, niedaleko Zatoki Admiralicji i polskiej stacji im. Arctowskiego.
Nie jest zbyt wysoka, wszystkiego 296,5 m nad poziomem morza, ale oryginalna. "więcej >>
Od Antarktydy zaczynał swoje poważne wyprawy. Po raz pierwszy dotarł tu w 1965 roku i tak się zasiedział, że spędził na szóstym kontynencie siedemnaście miesięcy (licząc z podróżą).
Spodobały mu się tutejsze krajobrazy, więc wracał jeszcze dwukrotnie i za każdym razem znajdował coś nowego, niespotykanego.
Ryszard Badowski w książce "Biało-czerwona u brzegów Antarktydy" przytoczył opowieść, którą w połowie kwietnia 1977 r. usłyszał od doc. Stanisława Rakusy-Suszczewskiego: /.../ "Nasi naukowcy wybrali się do sąsiadów. Odwiedziliśmy stację "Bellingshausen", gdzie zmieniła się zeszłoroczna załoga. /.../ Uczestniczący w tej wizycie alpinista Ryszard Szafirski, członek jednej z poprzednich wypraw antarktycznych Ryszard Czajkowski oraz docent Józef Jersak postanowili wracać do stacji im. Henryka Arctowskiego pieszo. W ciągu dwóch dni przeszli po lodowcu nad Zatokę Admiralicji, odwiedzając po drodze argentyńską letnią stację "Potter Cove", która w czasie naszego ubiegłorocznego pobytu na wyspie King George była nieczynna"/.../ patrz opis książki >> Artykuły

  • "Świat" - 1967 r. - pierwszy tekst z Antarktydy.

  • "Perspektywy" - 1977 r. - relacja ze stacji.


  • Z innych źródeł

  • "U dołu globusa" - opis 1 wizyty u polarników.

  • Spacerkiem z "Belingshausena" do...

  • (c) Copyright by Ryszard Czajkowski Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved