Witajcie na oficjalnej stronie naszego programu.
Drugi program, emitowany 26.01.2000 r. opisuje Spitsbergen.

strona powitalna; wedrtyt.jpg (15110 bytes)

czylpod.jpg (8850 bytes)
male.jpg (6412 bytes) i.jpg (1734 bytes) duze.jpg (16145 bytes)

Na Spitsbergenie z Ryszardem Czajkowskim.

 

informacje; spitsnap.gif (16637 bytes)


duża mapa; mapasval.jpg (30718 bytes)Wyspa Spitsbergen jest tylko jedną z wysp archipelagu Svalbard, oddalonego od bieguna północnego Ziemi o około 1.000 km. Archipelag położony jest pomiędzy 74N10E i 81N35E. Svalbard jest europejskim terytorium najbardziej wysuniętym na północ.
Mianem "Spitsbergen" zwykliśmy określać archipelag wysp norweskich na Morzu Arktycznym, na wschód od wybrzeży Grenlandii. W skład archipelagu wchodzą wyspy: Spitsbergen Zachodni, Ziemia Północno-Wschodnia, Wyspa Edge'a, Wyspa Barentsa, Ziemia Księcia Karola, Wyspa Wilhelma i kilkanaście mniejszych. Najpierw Svalbard był obszarem, nad którym (na mocy traktatu z 1920 roku) Norwegia sprawowała tylko opiekę. W 1925 roku Norwegia proklamowała włączenie Spitsbergenu (i całego archipelagu) do jej terytorium i wtedy zyskał on miano prowincji Svalbard. Pierwsza polska wyprawa polarna była tu 68s lat temu. W 1932 roku 3 Polaków zimowało na wyspie Niedźwiedziej, o czym przypomina Ryszard Czajkowski.
Łączna powierzchnia archipelagu wynosi około 63.000 km2.
Dwie trzecie tej powierzchni pokrywają lodowce. Ludność ponad 2.500 mieszkańców, w tym (wg informacji z 1998 r.) - 1430 Norwegów, 1150 Rosjan i Ukraińców oraz 9 Polaków. Skąd wzięła się nazwa archipelagu? "Sval" według Norwegów oznacza zimny (chłodny), a "bard" to stara nazwa brzegu, krawędzi. Polacy zwykli wyjaśniać to tak:  Svalbard to w tłumaczeniu "zimny brzeg". Nie wiadomo czy chodzi o krawędź lodu czy brzeg morski. Wszystko jedno, na tym brzegu od dawna bywali Polacy i był też Ryszard Czajkowski i jak w większości krajów skandynawskicj porozumiewał się z łatwością w języku angielskim. (dalszy tekst)

W drugiej podróży Ryszard Czajkowski powiedzie nas na Spitsbergen.
Jedną z czterech wysp norweskiego archipelagu Svalbard.
Szukajcie w Internecie archipelagu Svalbard, oglądajcie nasz program w TVP.

Informacje o Svalbardzie i Spitsbergenie pod adresem: http://www.svalbard.com/
Jeśli chcesz zwiedzić muzeum: http://www.svalbard.com/museum/index.html
Możesz też spenetrować: http://www.svalbard.net/
Polska Stacja Polarna: http://www.uni.torun.pl/~geopolar/stacja/STACJA.HTML
strony Svalbardu; miszakaz.jpg (15245 bytes) bjorndal.jpg (14815 bytes)
Jeśli macie ciekawe zdjęcia, a może filmy ze Spitsbergenu, to piszcie do nas. Wiemy, że przebywało tam wielu Polaków. Musi istnieć duża kolekcja zdjęć, rozproszona, oglądana tylko w domowym zaciszu. Pokażmy je innym. Zdjęcia możecie nam przesłać pocztą elektroniczną, (tompyc@tk.pl), a odbitki fotograficzne czy kasetę na adres:
Telewizja Polska S.A.  ul. Jana Pawła Woronicza 17, 00-999 Warszawa
Program "Wędrowiec czyli podróże małe i duże".

Najciekawsze prace zaprezentujemy na naszej antenie. Wasze dalekie i egzotyczne podróże, niezwykłe przygody, mogą inspirować autorów "Wędrowca czyli podróże małe i duże". Do zobaczenia na antenie i w Internecie.

pocztę wysyła; tpright.jpg (12075 bytes)

Strona założona: 20.01.2000 r. Aktualizacja: 25.01.2000 r.