indianap.gif (3570 bytes)flaga.gif (653 bytes)
napstrona.gif (3317 bytes)

strona pierwsza; wedrtyt.gif (2347 bytes)
indiamap.gif (6134 bytes)
Wstęp
Klimat
Komunikacja
Krótko dla turystów
Dane podstawowe
Historia
Mapa Indii (363 KB)
Wystawa
Galeria
Wstęp
Po polsku - Republika Indii - Indie (Republic of India, Hindi Bharat, Bharatiya Ganarajya lub Bharatavarsha). Kraj zajmujący większą część płd. Azji . Indie, oddzielone od reszty Azji łańcuchem Himalajów, tworzą subkontynent. Między Himalajami a górami Windhja rozciąga się aluwialna Nizina Hindustańska, a w centrum i na południu kraju rozległa wyżyna Dekan. Konstytucyjna republika składająca się z 25 stanów , każdy ma  kontrolę nad własnym terytorium i pewną autonomię. Pod względem liczby mieszkańców Indie ustępują jedynie Chinom. Ludność Indii stanowi ok. 1/6 populacji świata.   Indie są też drugim, pod względem gęstości zaludnienia krajem, po Chinach, na świecie. Przyrost naturalny ostatnio spada, ale przy zachowaniu jego wielkości na obecnym poziomie, do 2030 roku staną się najludniejszym krajem świata. Po latach protekcjonizmu państwo otwiera swą gospodarkę na świat, w nadziei, że wolny rynek pomoże choćby częściowo rozwiązać jeden z największych problemów - ubóstwo. Stolicą Indii jest Nowe Delhi (New Delhi).   Długość granic wynosi 9.425 mil czyli 15.168 kilometrów. Linia brzegowa ma 3.533 mil (5.686 kilometrów). Od południowego wschodu granice państwa tworzą wody Zatoki Bengalskiej, od południowego zachodu zaś Morza Arabskiego. Do Indii należy znajdujący się na Morzu Arabskim, w odległości 450 km na zachód od wybrzeży kraju, archipelag Lakkadiwy. W północnej części kraju w skład Indii wchodzi część łańcucha Himalajów, ciągnącego się na długości ok. 1200 km w stanach Dżammu i Kaszmir, aż po granicę z Nepalem. Najwyższy szczyt Himalajów kaszmirskich Nanga Parbat osiąga wysokość 8126 m n.p.m. Sąsiednie kraje nie gwarantują pewności granic. Od płn. zachodu państwo graniczy z Pakistanem i sięga Chin, od północy. Według naszych, europejskich, kryteriów  są to tzw. "gorące" granice.  Innymi sąsiadami są Nepal i Bhutan. Trzeba odnotować, że duża część terytorium Indii jest oblewana przez wody dwóch mórz i oceanu. Nawet nazywa się go Oceanem Indyjskim.
Klimat
Na przeważającej części obszaru Indii panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Monsun zaczyna wiać w czerwcu, a ustaje we wrześniu lub październiku. W ciepłej, deszczowej porze roku temperatury na północy dochodzą do 40°C, zimą wynoszą 10°C-15°C, a opady są minimalne. Na południu kraju mniejsza zmienność klimatu. W Madrasie jest zawsze upalnie. Średnie temperatury wahają się tu od 24°C w styczniu do 32°C w maju i czerwcu.
Komunikacja
Wszystkie większe miasta są połączone liniami kolejowymi. 40% przewozów pasażerskich i 65% towarowych odbywa się koleją. Na niektórych trasach nadal kursują lokomotywy parowe. Słabo rozwinięta sieć drogowa. W miastach powszechnym środkiem transportu są riksze skuterowe i rowerowe. W Kalkucie spotyka się riksze ciągnięte przez ludzi (kulisów).

Krótko - fakty dla turystów
LOTNISKA - Bombaj International; Delhi, stolica kraju; Kalkuta; Madras.
WIZY (informacje) - Ambasada Republiki Indii - ul. Tadeusza Rejtana 15 m 2/7     02-516 Warszawa - tel. (0-22) 849-65-54, fax 849-67-05.
ZACHOROWANIA - ograniczone ryzyko.
WALUTA - rupia (aktualny kurs do 1$ - informacje w Ambasadzie Indii)

CZAS  + 5 1/2 GMT
Niektóre informacje z:fogra.gif (2782 bytes)
Dane podstawowe

Pełna nazwa kraju: Republika Indii (Republic of India, Hindi Bharat, Bharatavarsha).
Powierzchnia: 1.222,559 mil2 (3.166,414 km2), nieznacznie więcej niż 2% całkowitej powierzchni  Ziemi.
Ludność: 984 mln
Stolica: Delhi (New Delhi)
Narodowości: Hindusi.
Obowiązujący język: hindi i angielski.
Religie: 83% hindiuzm; 11% islam; 3,6% buddyzm; 2,6% chrześcijanie..
System: demokracja.

Informacje umieszczone powyżej zostały zaczerpnięte z następujących stron:
Lonely Planet - http://www.lonelyplanet.com
WIEM - http://www.encyklopedia.pl/wiem/01307f.html#s03
Strony Indiii - http://www.meadev.gov.in/1page.htm
Turystyka - http://www.meadev.gov.in/tourism/menu1.htm
Odnośniki do stron Indii - http://www.indolink.com/
Mapy - http://www.lib.utexas.edu/Libs/PCL/Map_collection/asia.html

(C) Copyright  2000  by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Najnowsze wersje do testowania na stronie http://www.tk.pl/wedrowiec/index.htm