Redaktor Naczelny
Tomasz Pyć
studio17@wp.pl

Sekretarz Redakcji
Karol Sobolewski

Kodowanie ISO-8859-2
Polskie litery
ą Ą ć Ć ę Ę ó Ó ś Ś ź Ź ż Ż

napis tytułowy, wyjście do innych stron

Przegląd Medialny - Nieregularnik
Archiwum 1999
Gazeta była kiedyś uzupełnieniem mojej audycji w TVP1
Gazeta elektroniczna rok  II Wydawana od dnia 1.05.1998 Nasze strony:   http://www.tk.pl

Wydania:
Wybierz numer archiwalny.


Rocznik 1999
1(17). z dnia 15.01.99
2(18). z dnia 30.01.99
3(19). z dnia 01.03.99
4(20). z dnia 01.04.99
5(21). z dnia 30.04.99


 

(c) Copyright by Tomasz Pyć

Rocznik 1998           Rocznik 1999          

Rocznik 1999 Opis zawartości kolejnych wydań 1999 roku

Wydanie 1(17) - 1.Od Redakcji - Już wiadomo, że ten rok 1999 chyba nie będzie lepszy od starego 1998.
2.Czy jeteś "netoholikiem" ? - czy w towarzystwie przedstawiasz się jako "Janekbe małpa polbox kropka kom" ?
3.Prosto z Internetu - ludzie interesują się wieloma rzeczami, dziś trochę o filatelistyce, muzyce i "Gwiezdnych wojnach".
4.Windows 95-wskaźnik myszki - jeśli znudził się nam standardowy wskaźnik myszki, możemy go w bardzo prosty sposób zamienić na inny.
5.Ziemia kielecka - trzy kilometry od Iwanisk w kierunku Klimontowa leży wieś Ujazd. Znajdują się tu pozostałości zamku "Krzyżtopór".
6.Jeszcze o śniegu cz.2 - "Żaden płatek śniegu nigdy nie spadnie w złym miejscu".
7.Inne opady i osady - rosa, mgła, mżawka, szadź, szron, informacje i opisy.
8.Morświny, niewielkie walenie - polowaniami na morświny trudniły się wszystkie bałtyckie narody.
9.Drugi Kongres IP - stosowania komputerów potrafią nauczyć się i osoby ze starszego pokolenia.
10.Fraktale - w ich poznaniu największe zasługi miał Benoit Mandelbrot, urodzony w Polsce, w 1924 r.
11.Ogonki i Ogonki'97 - przy próbie przystosowywania komputerów do polskiego języka powstało wiele różnych standardów.
12.Czy wiecie, że...? - uruchomiono serwis Problemu Roku 2000.
13.W następnym wydaniu - Spektrum - Historia zegara wieżowego na Zamku Królewskim w Warszawie.
do góry
Wydanie 2(18) - 1.Od Redakcji - ogłaszam, że poszukuję sponsorów celem sfinansowania realizacji 15 minutowej audycji o charakterze informatycznym.
2.Krótkie wieści - powstał projekt powołania Klubu Publicystów; Polska OnLine i aktualne wiadomości; o stronie  Zegara na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie; miesięcznik PC WORLD KOMPUTER (nr 2/99) i temat Y2K; Raport sumujący 2 Kongres Informatyki Polskiej; co robi Telewizja Edukacyjna TVP S.A.; usługi Poczty Polskiej zdrożały od 1 lutego 1999; w Warszawie numer dostępowy TP S. A. jest. . . kompletnie niedostępny;  telewizja kablowa Aster City nadal eksperymentuje z pomysłem udostępniania Internetu;
3..Prosto z Internetu - informacje podatkowe, dosyć szczegółowe.
4.Windows 95-menu kontekstowe.
5.Morskie Oko  - turystyka, opis okolicy z licznymi dodatkami.
6.Śnieg w zatoce Puckiej cz.3. - naukowy opis opadów śnieżnych nad morzem.
7.Kuchnia-makrobiotyka - "makrobiotyka" od greckiego "makros" - "duży" lub "długi", oraz "bios", oznaczającego "życie".
8.Tworzenie stron WWW - nowy podręcznik dla amatorów,...a nawet profesjonalistów .
9.Piąty Program Ramowy Unii Europejskiej - dot. programu przyjaznego społeczeństwa informacyjnego (User-Friendly Information Society).
10.Historia zegara na Zamku Królewskim w Warszawie.
11.Pomoc Microsoft - usługi pomocy. Jeśli masz pytania dotyczące systemu Microsoft Windows 95, zapoznaj się najpierw z dokumentacją lub zajrzyj do Pomocy.
12.Czy wiecie, że. . . ? OPTIMUS PASCAL Multimedia, wypuścił w serii NOWE HORYZONTY "Encyklopedię Nauki". Telewizja została udostępniona szerokiej publiczności w latach 1933 - 1936. Pod koniec XX wieku telewizja traci widzów na rzecz Internetu. Z trudem można znaleźć w miastach zakłady, które napełniałyby tuszem puste pojemniki do drukarek. Powoli znikają też ze sprzedaży czytniki CD-ROM. W polskiej sieci istnieje wiele "pustych" stron.
13.W następnym wydaniu - Prosto z Internetu - dalsze informacje o ciekawych stronach, które odwiedziliśmy. Tworzenie stron WWW - kolejna porcja wskazówek dla projektantów internetowych stron. Windows 95 - Edytor Rejestru (C:\Windows\regedit.exe) - co to jest ?
do góry
Wydanie 3(19) - 1.Od Redakcji - nadal ogłaszam, że poszukuję sponsorów do zorganizowania audycji telewizyjnej.
2.Krótkie wieści - zarobki młodzieży; "Ogniem i Mieczem"; e-mail "Badtimes"; foki uciekinierki; rocznica "Concorde"; katastrofa z makulaturą; zastój w TV Edukacyjnej; Polsat zmierza do Wizji TV; amerykańskie storny edukacyjne; Drozda on line; encyklopedia Gutenberga...
3.Prosto z Internetu - Radiostacja P4. 3. Od 11 listopada 1998 w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie usłyszeć można nowe radio - RADIOSTACJĘ.
4.Windows 95-Edytor Rejestru - Edytor Rejestru (C:\Windows\regedit.exe) jest zaawansowanym narzędziem umożliwiającym zmianę ustawień w Rejestrze systemu, który zawiera informacje o tym, jak działa komputer.
5.Turystyka: Krynica - Turysta, który raz odwiedził Krynicę z pewnością będzie wracał do niej wielokrotnie, bo nie można nie pokochać tak urokliwego miejsca.
6.PoL mecenasem sztuki - Polska OnLine sponsorem inscenizacji "Powrót Odysa" Wyspiańskiego, wyreżyserowanej przez Krystiana Lupę.
7.Historia zegara cd. - W połowie XVIII w. zegarem wieżowym opiekował się zegarmistrz królewski Daniel Schepcke (Szepkie, Schopke), który wykonywał również zegarki kieszonkowe i powozowe.
8.Tworzenie stron WWW - David Siegel na swej stronie http://www.killersites.com i w swej książce "Tworzymy strony WWW" podaje wiele sztuczek, przydatnych w pracy webmaster'a.
9.Europejska Nagroda - Europejska Nagroda w zakresie Technik Społeczeństwa Informacyjnego 1999r. /opis konkursu/.
10.Robak w poczcie - Wygląda dość niewinnie. Z reguły dostajemy go od dobrych znajomych. Gdy tylko się rozgości, zaczyna się panoszyć.
do góry
Wydanie 4(20) - 1.Od Redakcji - zdecydowałem się rozsyłać przyjaciołom tego zin'a tylko informacje o nowym wydaniu, bowiem zdaję sobie sprawę, że naprawdę zainteresowani sami sięgną do jego stron; informacje o sponsoringu - warunki sponsorowania;
2.Krótkie wieści - Telekomunikacja Polska S.A. podwyższa miesięczny abonament z 11 zł do 15 zł (+VAT); w dniu 1.04.1999 r. na helskiej plaży spacerowicze spotkali małą foczkę szarą; prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji; policja zniszczyła kamerę Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego; kierownictwo Kancelarii Premiera zakazuje dziennikarzom wstępu; Jan Szafraniec zaproponował, by KRRiTV powołała Komisję Wrażliwości Społecznej;
3.Z dziennika Admina - człowiek z księgowości skarży się, że nie może ściągnąć informacji o wydatkach z bazy danych. Udzielam mu Standartowej Odpowiedzi Administratora Nr 112 - "U mnie działa".
4.Moim zdaniem... Klocki bezalkoholowe - reklamy skierowane do dzieci stają się historią. Płaczą Jaś i Małgosia, a przed specjalistami od reklamówek rodzi się nowe wyzwanie.
5.Turystyka - Krynica cd. - dwieście lat temu, od odkrycia naturalnego źródła wypływającego z podnóża krynickiej góry, zaczęła się historia Krynicy.
6.Ruchy kadrowe w TVP S.A. - Wasiuta z Polonii w... teren ... czyli karuzela co niedziela. Zarząd TVP SA nie przedłużył z Leszkiem Wasiutą, szefem satelitarnej telewizji Polonia, wygasającego 1 kwietnia br. kontraktu.
7.Historia Zegara, cd. - wobec braku dokumentacji nie było możliwe zrekonstruowanie mechanizmu zegara. Powstała zatem konieczność opracowania nowej jego konstrukcji.
8.Edukacja w USA - wyszukiwałem w Internecie stron edukacyjnych. Trafiłem na prawdziwy rarytas. Myślę, że warto byłoby zrobić polski "mirror" strony, która przedstawia projekt "Dragonfly".
9.Panorama Młodych - pewnego razu na dalekiej kanadyjskiej ziemi, powstał pomysł zrobienia programu telewizyjnego, który byłby w swej postaci unikalny i interesujący.
10.Windows 95-System: ochrona przed modyfikacjami - Windows 95 dysponuje funkcjami umożliwiającymi zabezpieczenie konfiguracji systemu przed przypadkową lub zamierzoną modyfikacją.
11.Ścisle tajne - W polskiej gałęzi Internetu istnieje tajemnicza strona... Strona poświęcona rzeczom niezwykłym.
12.JaPa i KoKo - KoKo - to KOnfigurator zestawów KOmputerowych. Jedyny na rynku program do błyskawicznego wyliczania ceny zestawu komputerowego w oparciu o posiadane podzespoły.
13.Czy wiecie,..że - w Danii 10 proc. zapotrzebowaniia na energię pokrywają elektrownie wiatrowe; pawian jest zwierzęciem o bardzo złożonym życiu społecznym; morskie dno skoku kontynentalnego zamieszkuje więcej gatunków niż jakikolwiek inny ekosystem na lądach czy oceanach; rozbitkowie, których statek zatonął w lodowatych wodach, nie muszą ginąć; ciekawą ankietę przeprowadzono wśród personelu szpitala w Michigan (USA).
do góry
Wydanie 5(21) - 1.Od Redakcji - po licznych przesunięciach daty emisji chyba już ustalono wreszcie w TVP, że program sumujący 10 lat istnienia audycji "Telekomputer" ukaże się na antenie Pr 1 TVP S.A. w dniu 31 maja 1999, godz.1140; W maju nasza gazeta obchodzi 1-szą rocznicę istnienia
2. Krótkie wieści - Bartosz Lewandowski opracował świetną stronę Astromana; mąż założył żonie stronę internetową; czy jest sens w emitowaniu porannych magazynów typu: "Kawa czy herbata" ? Wciąż nie ma "GENU HOMOSEKSUALIZMU"; w 2000 roku komputery w Czarnobylu nie pomylą dat; gdyby Fryderyki oglądać nawet prostym okiem, byłoby to lewe widowisko; o szkoleniu w sprawie telewizji satelitarnej i cyfrowej; J. Sellin w KRRiTV; Górska Szkoła PTI;
3.Bałtyk w sieci - wydawnictwo Prószyński i S-ka ma swoje strony internetowe. Na jednej z nich znalazłem interesujące informacje o Bałtyku.
4.Coelacanths - prehistoryczna ryba. Od jej odkrycia, w 1938, uważana za jedno z najbardziej wstrząsających, zoologicznych znalezisk naszego stulecia.
5.Turystyka - Krynica cd, spacery po uzdrowisku.
6.Encyklopedie - od czasu upowszechnienia komputerów "multimedialnych" encyklopedie i słowniki na płytach kompaktowych robią niesłychaną karierę.
7.Historia zegara cd. - mechanizm nowego zegara składa się z ponad tysiąca części.
8.Wiedza i Życie - ma ponad 70 lat! Niewiele jest czasopism w Polsce, które szczycą się takim wiekiem.
9.Małe morze - Dr Eugeniusz Andrulewicz opracował i wydał broszurę pt. "Małe morze", poświęconą Zatoce Puckiej.
10.Pomoc w Windows - wyjątki z Pomocy do Windows 95. Mogę się założyć, że niechętnie tam sięgacie, a szkoda.
11.Lekarz domowy - program "Lekarz domowy" to w zasadzie miniencyklopedia zdrowia. To poradnik, który powinien znaleźć się w każdym domu.
12.PC Word Komputer - opis nowej płytki CD-ROM z miesięcznika, nr 5/99.
13.Czy wiecie, że. . ? - Julian Tuwim pisywał o pieniądzach, pożyczaniu i znajomych; Oddział Terenowy TVP S.A. w Gdańsku powstał w 1958 r. Emisję programu regionalnego rozpoczął w październiku 1992 r.; jest strona poświęcona różnego rodzaju przepowiedniom, dotyczącym końca naszego stulecia.
do góry