Czołówka programu

kadr z czołówki

kadr z czołówki
Czołówka wizyjna: zmontowana na taśmie filmowej 16 mm z materiałów zamówionych w Studiu Eksperymentalnym TV i wykopiowań z cudzych filmów, uzyskanych z bibliotek filmowych przy ambasadach (szczególnie USA, Anglii, Francji) i ośrodków kultury różnych państw. Mogę podać, że głównie montował ją Andrzej Kurek z moją pomocą (powstała w ciągu jednego dnia), a naszą mozolną pracę sprawdziła kwalifikowana montażystka Bożena Szostkowska.

Logo Sondy zaprojektował i wykonał Andrzej Kurek na komputerku ZX Spectrum. Kształty zaprogramował w programie Basic. Pomysł logo nawiązuje do koncepcji Yin i Yang pochodzącej z antycznej filozofii chińskiej. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły. W ten sposób AK nawiązał do charakteru dyskusji prowadzonych w studiu z ZK.
Obrazek zgrano kamerą TV z ekranu monitora.
Logo pojawiało się na zakończenie programów, po planszach końcowych.

Czołówka dźwiękowa: nazywana jest zwykle w telewizji sygnałem początkowym lub sygnałem dźwiękowym. Czas trwania 46 sek. Zmontowała ją Teresa Bancer na taśmie 50 sek. z następujących utworów:
Quincy Jones - "Gruby tatuś"(Fat Poppadaddy);
Teresa Bancer - "Milczenie";
Karlheinz Stockhausen - "Etiuda";
Otto Luening & Vladimir Ussachevsky - "Król Lear";
Maliszewski - "Zmienność myśli"
(informacje z fonoteki - w takiej kolejności utwory są wypisane na obwolucie - tekturowym pudełku przechowywanym w dźwiękowym archiwum TVP S.A.).


Serwis programu SONDA jest
w przebudowie - Tomasz Pyć

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved