mix z czołówki

do pełnego zapisu z zeszytu Sondy
Wrześniowy, zwykły dzień. Dokładnie 8 września 1977 roku. Telewizja polska nadaje po raz pierwszy program, który stanie się legendą. Najlepszym telewizyjnym programem popularnonaukowym. To nie jest ocena na wyrost. Jeszcze dzisiaj spotyka się takie stwierdzenia.
Źródła podają, że pierwszy program prowadził Andrzej Kurek, natomiast brak informacji kto towarzyszył mu w studiu telewizyjnym. W archiwum nie zachowała się kopia tego wydania.

SONDA to był typowy magazyn, realizowany w studiu, z udziałem gości i dodatkami (felietonami) filmowymi.
Nr 1 - W pierwszym wydaniu Sondy poruszono takie tematy: 1. Misja Voyager'a - komentarz Teodor Zubowicz; 2. Roboty przemysłowe ASEA - komentarz doc. N. Andrzejczak; 3. Wulkany podwodne - felieton Marka Siudyma (telekino); 4. Skąd wzięło się życie na Ziemi? - felieton Marka Siudyma (telekino); 5. Informacja o odkryciu celulozy w Kosmosie - autor nieznany. Blok filmowy: E-4037 em.8.09.1977 - taśma emisyjna została skasowana. Weryfikacja bloku filmowego dnia 17.07.1981
Ostatnią audycję w 1977 roku nadano 29.12.77 pod tytułem "Remanent '77". Była to składanka prezentująca wydarzenia w nauce i technice od września do grudnia '77. W programie znalazł się temat z dziedziny biologii; informacje astronomiczne czyli obrazy nieba; felieton o promie kosmicznym; informacje o holowaniu gór lodowych z Antarktydy. Blok filmowy: E-4750; weryfikacja bloku filmowego 17.07.1981 r. Taśma emisyjna została skasowana.


Informacje o pierwszym programie pochodzą z zeszytu gdzie notowano zawartość bloków filmowych. Spory udział w organizacji tych wydań brał Marek Siudym, który przygotował  felietony na taśmie filmowej 16 mm (telekino).
Brak informacji na temat podobnych działań Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Wydaje się, że podobne felietony opracowali inni, nieznani dziś autorzy.
Do pracy w telewizji, w zespole Sondy, przyjmowali mnie 16.12.1977 red. red. - Naczelny Jacek Kunicki i Szef Zespołu Andrzej Kurek. Andrzej K. szczerze mówił o swoich planach i rozbudowie Zespołu, a Naczelny też szczerze ostrzegał przed wpadaniem w struktury TV, nieprzyjazne dla "nowych".
Trochę się sprawdziło, trochę nie...

Serwis programu SONDA jest
w przebudowie - Tomasz Pyć

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved